Kersti Saar • 3. aprill 2008 kell 22:00

Aktsiad, mille peale krediidikriisi hammas ei hakka

Jeremy Tiguet, Suurbritannia ühe suurima, 140aastase investeerimispanga Foreign & Coloniali fondijuht ennustab peatset suurt aktsiaturu rallimist, mida pole nähtud väga pikka aega. Märkimisväärne on Tiguet' sõnul see, et paljude ettevõtete aktsiad on hetkel üliodavad.

"2008. aasta esimene pool on hea aeg aktsiaid osta. Sahkerdamine turul on visanud varju faktile, et aktsia hinnad on tegelikult hetkel ikkagi väga odavad. FTSE 100 indeks on hetkel samal tasemel, kui see oli viimati kümme aastat tagasi. Kui tõus tuleb, saab see olema suur nagu oli aastatel 1974-1975," ütles Tiguet

29. märtsil ajalehele The Guardian antud intervjuus.

Suurbritannia suurimate investeerimispankade juhid selgitasid, milliste ettevõtete aktsiad jäävad krediidikriisis pinnale.

Martin Walkeri, Inveco Perpetuali, UK Opportunitiesi ja UK Focuse fondijuhi arvates peaks investor, kes soovib maksimaalset kasu, vaatama aktsiate poole, mille üldine turusituatsioon ja sub-prime-krahh on ebaõiglaselt madalale tõmmanud ja mille tegelik väärtusest alles nüüd mõistetakse.

Kuigi BT aktsia on kukkunud 320 pennilt eelmisest novembrist 227,75 pennile, on BT maailma vanima telekommunikatsioonifirmana Walkeri sõnul investori kindel valik. "Kuigi räägitakse, et BT pensionifond on saanud kriitika osaliseks, on aktsia tootlus 7,3% ja olen kindel, et dividende ei lõigata. BT moodustab Suurbritannia telekommunikatsiooni selgroo ning ettevõttel pole mingit seost sub-prime-kriisiga," sõnas Walker.

Farmaatsiaettevõtte, Glaxo-SmithKline'i aktsia on dramaatiliselt kukkunud 14 naelalt jaanuaris selle kuu alguse 10 naelale.

Investoritel on alati mitmeid seletusi, miks Glaxot mitte osta, nagu näiteks see, et patendid vananevad, konkurentide tooted müüvad paremini või see, et demokraadid loodavad lõigata farmaatsia kulutust. Aktsiaga kaubeldakse 10kordse reaalhinnaga ja tootlus on 5protsendiline.

"Aktsia ei vaja palju tervenemist, et raha teha," ütles Walker The Guardianile, lisades, et tema arvates pole liigseks pessimismiks põhjust, kuna farmaatsiaettevõtted pole tundlikud krediidikriisile, mis mõjutab ülejäänud USA majandust.

Maailma suuremate investeerimisfirmade hulka kuuluva Fidelity fondijuhi Tom Eweningi sõnul saab suurim osa Londoni börsiettevõtetest suurima tulu väljastpoolt riiki.

Eweningi lemmikuks on Xstrata, mille aktsia on hüpanud augusti 25 naelalt 40 naelale veebruaris. Rahvusvaheline kaevandusettevõte kaalub hetkel ka Brasiilia loodusvaraettevõtte Valeti ostmist. "On tõsi, et aktsia on liikunud palju, kuid see on toimunud sünkroonis toorainete hinnatõusuga," selgitas Ewening.

Oodates aktsia kukkumist, võib investorile tunduda rumal maksta 70 naela naftafirma aktsia eest. "Kuigi pole realistlik oodata, et Nafta hind jääb 80 dollari tasemele pikaks ajaks, on BP kindel aktsia. Mehhiko lahe investeeringud on teinud BPst Shellile võrdväärse konkurendi," ütles Ewening.

PZ Cussons, seebitootja, on Eweningi sõnul krediidikriisile immuunne. Imperial Letheri tootja on tõusnud 160 penni tasemelt 195 penni tasemele.

"PZ Cussons on õige valik õigel ajal, sest suurim tuluallikas on Nigeeria, mille majandus on saanud tõuke kõrgest nafta hinnast," selgitas Ewening.

Anthony Nutt, Investeerimisfirma Jupiter Income Trusti fondijuht, soovitab osta Rolls-Royce'i. Ajaloolisele mootoritootjale kuulub 25protsendiline osa globaalsest turust ja 44 protsenti tehingutest tulevad Aasiast ja Kesk-idast. "Rolls-Royce'il on monopol varuosade ja hoolduse vallas, mis moodustab ettevõtte müügist poole," ütles Nutt.

Hetkel kuum