Ansip: tööturu paindumatus Eestis suurim probleem

24. september 2008, 15:51

Peaminister Andrus Ansip ütles täna
Äripäeva konverentsil Äriplaan 2009, et majanduse viib uuele tõusule paindlik
tööturg, milleks tuleb kiiresti rakendada uus töölepingu seadus ja inimesi
suunata elukestvasse õppesse.

Peaminister Andrus Ansipi hinnangul on Eesti tööturul suured pinged. Ansipi hinnangul ei vasta Eesti tööturu regulatsioon tänapäevase majanduse vajadustele. „Eesti suurim probleem on kvalifitseeritud tööjõu vähesus ja tööturu paindumatus,“ ütles valitsusjuht konverentsil kõneldes.

Eesti on Doing business 2009 tööturu paindlikkuse näitaja poolest 163. kohal 181 riigi hulgas. „See hinnang on selgelt hävitav,“ ütles Ansip. Ka Euroopa Komisjoni hinnang on olnud ühene: “Eesti peamine väljakutse on vähendada väga kiiresti tööturu jäikust. Selleks on vaja uut töölepingu seadust.”

Peaministri sõnul peab Eesti majanduse uus tõus tulema ekspordist. „Eesti eksport on stabiilselt kasvanud,“ ütles Ansip viidates, et eksport on Eestis esimese poolaastaga kasvanud viis protsenti.
„Riigi toetused ekspordi kasvatamiseks on kasvanud 195 protsenti,“ ütles valitsusjuht.

Peaministri hinnangul on Eesti majanduse hea tervise aluseks jätkuvalt ka range eelarvepoliitika, lihtne maksusüsteem ja efektiivne riik. „Meil on võimalik muuta Eesti riiki veelgi efektiivsemaks,“ ütles peaminister. Samas ei ole Ansipi hinnangul võimalik Eesti valitsussektori kulusid oluliselt vähendada, sest see tähendab riigi olematuks muutmist. Meie valitsussektori kulutused võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega on väga väikesed (vaid 33,7 protsenti SKPst).

Peaminister Andrus Ansip viitas on kõne lõpus ka eelarve jäigale struktuurile. „,Eelarve peab olema paindlikum,“ ütles Ansip, kelle sõnul läheb eelarve kasv automaatselt toetusteks. Sotsiaalministeeriumi kulud moodustavad kogu riigieelarve kuludest 43,9 protsenti. Samal ajal kui siseministeeriumile kulub 7 protsenti, haridus- ja teadusministeeriumile 7,1 protsenti, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile 8,4 protsenti, kaitseministeeriumile 5,7 protsenti, põllumajandusministeeriumile 5,4 protsenti ja kultuuriministeeriumile 2,6 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 16:52
Otsi:

Ava täpsem otsing