Metaani tase atmosfääris jõudis uuele tipptasemele

31. oktoober 2008, 09:34

Süsihappegaasist tervelt 25 korda võimsama
kasvuhoonegaasi metaani kontsentratsioon atmosfääris saavutas mullu uue
tipptaseme, kuid teadlased ei oska öelda, mis on selle põhjus.

Võrreldes tööstusrevolutsiooni eelsete tasemetega on metaani kontsentratsioon atmosfääris tõusnud rohkem kui kaks korda, kuid viimasel kümnendil on selle gaasi kogus püsinud samal tasemel. Üllatuslik tõus tuli aga mullu, kirjutas New Scientist.

Metaani eraldub soodest ja rabadest, prügimägedest, samuti kivisöe- ja gaasi leiukohtadest, metaani eraldub rohkesti ka veiste seedimisprotsesside käigus.

Asjaolu, et metaani tase on püsinud stabiilsena, pani teadlased uskuma, et metaani emissioonid ja selle lagunemine atmosfääris on tasakaalus. Kuid eelmisel aastal toimunud hüpe tekitab rea uusi küsimusi.

Esiteks tekkis tõus, kuigi metaani emissioonid on püsinud üsna ühel tasemel, ütles Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teadlane Matthew Rigby. Teiseks ei ole see, kuidas metaan atmosfääris ringleb, tänini päris selge.

Üllatuslik on ka see, et metaanikogused kasvasid ühtlaselt kogu maakeral. Tõus ei olnud märgatav mitte üksnes põhjapoolkeral, kus on teada rida suuri piirkondi, kus eraldub atmosfääri rohkesti metaani.

Põhjapoolkeral leidub tõusule isegi selgitus. Teadlaste arvates on põhjuseks Siberis valitsenud pehmem ilmastik, mistõttu soodes ja igikeltsas elavad bakterid tootsid rohkem metaani. Miks aga tõusid kogused lõunapoolkeral, sellele ühest selgitust pole.

Enne tööstusrevolutsiooni algust oli atmosfääris metaani kogus umbes 700 osakest miljardi kohta. 20. sajandi lõpuks oli see näitaja tõusnud 1773 osakeseni miljardi kohta. Mullune tõus oli vaid ühe aastaga kümme osakest miljardi kohta.

Kuigi süsihappegaasi kogus atmosfääris on oluliselt kõrgem (umbes 385 osakest miljoni kohta), suudab metaan soojust atmosfääris kinni hoida tervelt 25 korda tõhusamalt.

Samas on võimalik metaani lagundada, hüdroksüüli vaba radikaali OH abiga. Teadlased arvavad, et metaani taseme järsk tõus võib olla põhjustatud sellest, et hüdroksüüli vabu radikaale on atmosfääris vähem.

Samas rõhutavad nad, et ühel aastal toimunud järsk tõus ei võimalda siiski öelda, kas tegu on uue kasvukõvera algusega või kõigest lühiajalise hälbega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2008, 18:26
Otsi:

Ava täpsem otsing