Majanduslangus, toibumine, kaubandussõda – FT vaatab 2009. aastasse

01. jaanuar 2009, 11:04

Briti majandusleht Financial Times on ette
võtnud tänamatu ennustamistöö ning visandanud alanud aastaks võimalikke
arenguid, millest alljärgnevalt väike valik.

Kas majanduslangus lõpeb 2009. a?
USAs, Suurbritannias, Iirimaal ja Hispaanias ilmselt mitte, mujal Euroopa riikides ja Jaapanis aga võib-olla küll. Ilus 2009 ei tule – aasta esimesel poolel on märksõnaks kasvav tööpuudus, mis kaalub üles maksukärbete ja muude riiklike abimeetmete ning toorme hinna languse positiivse mõju. Neis riikides, kus majapidamised peavad rohkem säästma hakkama, venib langus pikemale.

Kas Hiina laseb valuutal tugevneda?
Üheltpoolt tahab Hiina säilitada oma ekspordi konkurentsivõime, teisalt on riik suure välissurve all, et Hiina laseks oma valuutal rohkem tugevneda ning et ka hiinlased hakkaks rohkem tarbima. FT prognoosib renminbi mõõdukat tugevnemist dollari suhtes, kuid kui dollar nõrgeneb, nõrgeneb sellega koos ka Hiina valuuta. 2010. võib tuua globaalse kaubandussõja.

Kui kaugele on valmis minema keskpangad?
Keskpangad teevad kriisi tõrjumiseks kõik, mis võimalik. Intressid langevad nulli lähedale, erandiks ehk Euroopa keskpank. Ilmselt lubavad keskpangad intressid madalaks jätta pikemaks ajaks ning trükivad raha juurde. Radikaalsed meetmed hoiavad ära pikema deflatsiooniperioodi, kuid inflatsioon langeb ohtlikult madalale ja kiiret pööret majanduses keskpankade tegevus ei too.

Kas pangad lähevad kõik riigile?
Sõltub majanduslanguse sügavusest. Valitsuse rahasüstid USAs ja Euroopas on osad pangad juba sisuliselt riigistanud. Kui halbade laenude osakaal kasvab arvatust suuremaks, võivad pangad vajada lisakapitali, mida peale valitsuste pole keegi andmas. See iseenesest ei pane laenuturge veel toimima.

Mida teevad börsid?
Tugevat toibumist ei tule enne, kui laenuturul on jälle tööle hakanud ning sundmüügid lõpevad. Mingil ajahetkel hakkavad aga turud aimama positiivset mõju valitsuste ergutuspakettidest ja keskpankade intressikärbetest. 2008. a oli börsidele halvim aasta Suurest Depressioonist, nii oleks tõusuruumi küll, kuid kestvat tõusutrendi oodata ei maksa.

Mida teeb nafta hind?
Majanduslangus tähendab, et nõudlus nafta järele väheneb, samas on naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC kokku leppinud suured toodangukärped. Hinna langus seiskab projektid naftatootmise laiendamiseks. Hind on väga heitlik ja teeb prognoosijad hõlpsasti lolliks, kuid FT pakub alanud aasta lõpus nafta hinnataset pigem allpool kui pealpool 40 dollarit barrelist.

Kas Obama „Uus Leping“ annab tulemust?
Jah, see peatab languse ja kiirendab majanduse toibumist. Peamine edu kriteerium on, et pakett oleks piisavalt suur. Praegu kavandab USA uue presidendi Barack Obama meeskond ca 800 miljardi dollari suurust rahasüsti majandusse. Kui lõviosa sellest läheb nõudluse ergutamiseks, siis ei saa see hiigelsumma jätta mõju avaldamata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. January 2009, 11:04
Otsi:

Ava täpsem otsing