Rootsi keskpanga juht: 2009 tuleb raske

01. jaanuar 2009, 10:23

Rootsi majandus kahaneb alanud aastal
hoolimata keskpanga abimeetmetest ning Balti riigid on jätkuv murekoht, kirjutas
Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves ajalehes Dagens Nyheter uue aasta
perspektiividest.

Eraldi ohutegurina Rootsi finantsturgudele tõstab Ingves esile arenguid Balti riikides, kus Rootsi pangad on suuri laene andnud. „Meie hinnang on aga jätkuvalt, et pangad on piisavalt tugevad, et selles regioonis kasvavate laenukahjumitega toime tulla,“ kirjutas Ingves. Islandile ja Lätile appi minnes on Rootsi käitunud ka enda huvides.

Ingves märgib, et globaalne finantsturg ei toimi hoolimata kõigist maailma keskpankade ja valitsuste rakendatud abinõudest ikka veel normaalselt. Kui see pikalt kestma jääb, võivad tagajärjed maailmamajanduse kasvule ja maailmakaubandusele olla väga tõsised. Kriisi ületamiseks on vaja maailma riikide suuremat koostööd.

Suure ekspordi osakaaluga Rootsi on väga sõltuv välisturgudest ja sellest, kui kiiresti globaalne finantskriis järgi annab. Majanduskasv on aeglustunud ootamatult järsult ja läheb Rootsi keskpanga ja valitsuse kõigist vastumeetmetest hoolimata tänavu ilmselt languseks üle.

„2009 tuleb üks raske aasta nii finantssektorile kui reaalmajandusele,“ kirjutas Ingves. „Ehkki keskpanga madal intress ja krooni nõrgenemine ning ekspansiivne finantspoliitika, mida valitsus kavandab, aitab tootmise langust ja tööpuuduse kasvu pehmendada, prognoositakse SKP langust,“ kirjutas Ingves.

Teatud optimismiks annab alust see, et Rootsi siseneb kriisi suhteliselt tugevalt positsioonilt – seljataga on majanduse jõudsa kasvu aastad ning riigi finantsid on eriti heas korras. Ka Rootsi pangad on uueks aastaks hästi valmis, hea teenimisvõime ja madalate laenukahjumitega, kirjutas Ingves.

„Keegi ei oska veel öelda, milliseid väljakutseid heidab uus aasta,“ kirjutas Ingves. „Sellest saab nõrga majanduskasvu aasta, kuid ühtlasi aasta, kus me koos teiste riikidega jätkame probleemidele lahenduse otsimist. See loob aluse paremateks aegadeks 2010. a.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. January 2009, 11:04
Otsi:

Ava täpsem otsing