Reinsalu: karistamatus sünnitab uusi kuritegusid

05. jaanuar 2009, 16:03

Riigikogu liige ning Isamaa ja Res Publica
Liidu liige Urmas Reinsalu kirjutas oma ajaveebis, et karistamatus võib viia
uute riigivastaste tegude tegemisele.

„Karistamatus tähendab tõenäosuse kasvu uute riigivastaste tegude sepitsemiseks,“ alustas Reinsalu täna õigeksmõistva otsuse saanud ja pronksiöö korraldamises süüdistatud Dmitri Linteri, Maksim Reva, Dimitri Klenski ja Mark Sirõki teemalist sissekannet.

Tänase õigeksmõistva kohtuotsuse valguses on kõlanud mõtted, et ehk oli asi kehvalt tõendatud (Ain Seppik) või seaduses sätestatud koosseisud kehvad (Marju Lauristin), kirjutas Reinsalu, kelle sõnul tuleb õigeks mõistmise valguses pöörata tähelepanu süüdistusparagrahvi sisule.

Prokuratuur esitas süüdistuse järgneva massilise korratuse organiseerimise paragrahvi alusel, mis tähendab, et paljusid inimesi hõlmava korratuse organiseerimist, kui sellega on kaasnenud rüüstamine, purustamine, süütamine või muu selline tegevus, - karistatakse ühe- kuni viieaastase vangistusega."

Reinsalu sõnul ei suutnud prokurör (Triin Bergmann - toim) tõendada, et kohtualused kutsusid inimesi kokku just lõhkuma ja rüüstama. „Usun, et lugedes kohtu all olnute tänaseidki avaldusi, oleks kindlam sanktsioon, mida süüdistajad võiksid kaaluda vaenu õhutamine," pakkus riigikogu liige. Vaenu õhutamine on tegevus, millega avalikult on kutsutud üles vihkamisele, vägivallale või diskrimineerimisele seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, seksuaalse sättumuse, poliitiliste veendumuste või varalise või sotsiaalse seisundiga, kui sellega on põhjustatud oht isiku elule, tervisele või varale ja karistusena näeb seadus ette rahatrahvi kuni kolmsada trahviühikut või aresti.

Ehkki, pole kahtlust, et vaadates sündmusi nende ajalises seoses, tasub meeldetuletuseks tuua ära ka tõsisem paragrahv, et mõnedel tegelastel võidujoovastus liiga suur ei oleks, kirjutas Reinsalu ning nimetas karmimaks paragrahviks riigireetmise.

Riigiprokuratuur teatas täna pealelõunal, et prokurör Triin Bergmann kaebas tänase õigeksmõistva otsuse ringkonnakohtusse edasi.

Aripaev.ee on täna kirjutanud, et Harju maakohus mõistis täna õigeks aprillirahutuste korraldamises süüdistatavad Dmitri Linteri, Maksim Reva, Dimitri Klenski ja Mark Sirõki. Riigiprokurör Triin Bergmann ütles, et suure tõenäosusega kaebab ta otsuse edasi, kuid selleks peab ta tutvuma homme avalikustatava motiveeritud kohtuotsusega.

Süüdistuse kohaselt korraldasid Linter, Reva, Klenski ja Sirõk eelmise aasta 26. ja 27. aprillil Tallinnas massilisi korratusi, millega kaasnesid rüüstamised, purustamised, süütamised ja vastuhakud võimuesindajatele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2009, 17:06
Otsi:

Ava täpsem otsing