Analüütik: Baltimaade tulevik on kohutav

12. veebruar 2009, 16:50

Baltimaad rabelevad, et elustada oma
majandust, ohjata eelarve-defitsiiti ja säilitada valuutasüsteemi. Analüütikud
riikidele niipea leevendust ei ennusta.

Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's Investors Service prognoosib Eestile, Lätile ja Leedule sünget tulevikku, kirjutab Market Watch.

Teisipäeval hoiatas Moody’s, et võib alandada Eesti ja Leedu võlakirjade reitingut, tuues põhjuseks globaalse ja kohaliku makrokeskkonna järsu halvenemise.

Analüütikud ütlevad, et reitingu alandamine on tõenäoline.

„Võimalik? See ei ole mingi küsimus,“ ütles New Yorgi Brown Brothers Harriman Co vanem valuutastrateeg Win Thin. „Reitinguagentuurid on üleliia lahked olnud Ida-Euroopaga, eriti Baltimaadega.“ Ida-Euroopa regioon on kõige tundlikum praegu majandusriskidele, Balti riigid torkavad selles regioonis eriti habrastena silma.

„Me usume, et Baltimaade ja Bulgaaria valuutasüsteemid satuvad aina suurema surve alla ja devalveerimine on tõenäoline tulemus ühele neist. Läti tundub olevat kõige nõrgem lüli nende riikide seas. Kuid kui Läti valuuta devalveeritakse, võib see käivitada ahelreaktsiooni,“ ütles Thin.

Läti olukord on nii halb, et riik oli detsembris sunnitud laenama IMF-ilt 2,35 miljardit dollarit, kuigi IMF-i abi pole imeravim. Riigi SKP kahanes neljandas kvartalis 10,5%, mis oli oluliselt halvem kui analüütikud prognoosisid.

Läti majanduslanguse juured on massiivses jooksevkontodefitsiidis, mis on märk ülehinnatud valuutakursist, ütles Londoni Capital Economicsi analüütik Neil Shearing oma kirjas klientidele neljapäeval.

„Läti otsus mitte devalveerida oma valuutat tõstab üles püsiva deflatsiooniga perioodi väljavaate ning sügava majanduslanguse võimaluse, mille puhul langeks majandus massiivselt 20% järgmise paari aasta jooksul,“ maalis Shearing sünge pildi. Analüütiku sõnul tuleks majanduses kohanemine kas läbi Läti valuuta devalveerimise või palkade ja hindade langetamise.

Läti põhjendas IMF-ile, et devalveerimine võib plahvatuslikult kasvatada laenude maksmatajätmist, sest suur osa laene on võetud välisvaluutas. Eeldades, et Läti valuutavahetussüsteem seotuna euroga püsib, võib sel aastal Läti majanduskasv väheneda 15% ja järgmisel aastal 5%, ütles Shearing. Samas on võimalik, et valuutasüsteem kukub kokku.

„Veelgi enam, on tõenäoline, et valuutasüsteem Eestis ja Leedus võib samuti kokku kukkuda. Igatahes, Baltimaade väljavaated ei ole midagi muud kui kohutavad,“ märkis Londoni analüütik.

Eesti 2008. aastal alanud majanduslangus prognoositakse tulevat sügav ja pikk, seisab Moody’se raportis. Eesti jooksevkonto defitsiiti saab tänavu mõõta ilmselt ühekohaliste numbritega, võrreldes 18%ga 2007. aastal. Kuna Eesti valitsus sisenes majanduslangusesse märkimisväärsete varadega ja peaaegu ilma võlgadeta, on Eesti olnud vähem mõjutatud probleemidest kapitaliturgudel, erinevalt Lätist ja Leedust. Eesti võib eurole üle minna kõige varem 2011. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing