Olympic hiigelkahjumis

01. märts 2009, 14:38

Mitme Ida-Euroopa valuuta järsk
devalveerimine tõi selle turuga seotud Eesti börsifirmadele IV kvartalis suure
kahjumi, eriti järsult kukkus Olympic Entertainment Group, mis toob firmas kaasa
koondamised ja 20protsendilise palgalanguse.

2007. aastal Äripäeva rikaste edetabeli esinumber olnud Olympic Entertainment Groupi (OEG) omanik Armin Karu suunas teema kommenteerimise tegevjuht Andri Avilale.

Järgneb intervjuu Andri Avilaga:

Neljandas kvartalis teenis Olympic Entertainment Group (OEG) 556 miljonit krooni kahjumit. Mida selline kahjum ettevõttele tähendab?

Oluline on vaadata kahjumi tekkepõhjusi. Kontserni ärikasum enne mittekapitaliseeritavaid investeerimiskulutusi, struktuuride optimeerimisega ja kasiinode sulgemisega seotud kulusid ning investeeringute ümberhindlusest ja valuutakursside muutustest tulenevaid kulusid oli 2008. aastal 135,8 miljonit krooni (8,7 miljonit eurot). Kahjuminumbri peamised põhjused peituvad valuutakursside muutustel ning investeeringute ümberhindlusel - tegemist on arvestusliku kahjumiga, mis ei mõjuta OEG rahavoogusid. Struktuuride optimeerimiseks 2008. aastal tehtud ühekordsed kulutused peaksid meie ootuste kohaselt andma 2009. aastal positiivse efekti mahus ligikaudu 166 miljonit krooni.

Kas Olympic plaanib seoses kahjumiga mõne riigis äritegevuse lõpetada?

Tänase seisuga ei ole OEG-l plaanis üheski riigis äritegevust lõpetada.

Millisena näete tulevikku, mis saab järgmisest kvartalist?

2008. aasta majandustulemustest teavitava börsiteate sissejuhatavas osas oleme andnud põhjaliku ülevaate eelmisel aastal läbi viidud põhjalikust optimeerimis- ja restruktureerimisprogrammist ning selle tulemusena oodatavast positiivsest mõjust kontserni järgmiste perioodide kasumile (2009. aastal ootame positiivset mõju ligikaudu 166 miljoni krooni mahus)

2009. aasta esimese kvartali jooksul teostub täiendav kulude optimeerimisprogramm, mis hõlmab endas järgmisi samme:
2009. aasta esimeses kvartalis vähendas Kontsern töötajatele makstavaid tasusid 20% võrra. 2009. aasta I kvartali jooksul sulgeb Kontsern täiendavalt 15 negatiivse rahavooga kasiinot, lisaks on teravdatud vaatluse all veel mitme kasiino kasumlikkus. Samal perioodil vähendab Kontsern töötajate arvu 356 positsiooni ehk 9% võrra.

Lähtudes kahanenud nõudlusest ning uue kontseptsiooni elluviimiseks vähendatakse 2009. aasta I kvartalis enamikes Kontserni kasiinodes seal paiknevate mänguautomaatide arvu, mis toob kaasa olulise hasartmängumaksust tingitud püsikulude vähenemise. Samuti lühendatakse mitmete kasiinode lahtiolekuaega (varasemal perioodil on kõik Olympic kasiinod olnud avatud 24h ööpäevas).

Kontserni rendikulu väheneb 2009. aasta I kvartali jooksul lisaks kasiinode sulgemisele ka olemasolevate kasiinode pindade rendihindade vähenemise kaudu – erinevate rendipindade omanikega saavutatud uued kokkulepped avaldavad positiivset mõju Kontserni kulustruktuurile alates 2009. aasta II kvartalist.

2009. aasta esimeses kvartalis uuendab OEG oluliselt oma meelelahutuslikku kasiinokontseptsiooni, muutes enamuse opereeritavatest kasiinodest kasiino-lounge’ideks. Muudatuste tulemusena laieneb kasiinodes ala, kus külastajad saavad oma vaba aega veeta kasiinomänge mängimata. Samuti laieneb märkimisväärselt kasiinobaarides pakutav sortiment – senisele mahukale joogikaardile lisandub soodsate hindadega toiduvalik. Samuti muutub oluliselt ka kasiino-loungides pakutav muusikavalik. Esimesed uuele kasiino-lounge’i kontseptsioonile vastavad kasiinod valmivad 2009. aasta II kvartali alguses.

Valuutakursi muutused tõid Olympicule 298 miljonit krooni kahjumit. Kas asi oli sellest, et Olympicul olid riskid maandamata? Kas nüüdseks on riskide osas midagi ette võetud?

Nagu oleme ka varasemalt selgitanud puuduvad nendel turgudel, kus OEG sai valuutakursi muutustest tuleneva kahjumi, efektiivsed ning majanduslikult põhjendatud instrumendid taoliste riskide maandamiseks. Ühtlasi on väga oluline rõhutada, valuutakursside muutustest saadud kahjum ei oma mingit mõju OEG rahavoogudele, kuna tegemist on kontsernisisestest laenulepingutest tuleneva arvestusliku kahjumiga.

Mida väikeinvestoritele lohutuseks ütleksite?

Kahtlemata ei ole meie tegevusturgudel ega ka kogu maailma majanduses praegu kerged ajad. Siiski tahan kindlasti rõhutada nelja aspekti:

1. Kontserni ärikasum 2008. aastal oli 135,8 miljonit krooni.
2. Kontserni ettevõtted on erinevatel turgudel suutnud olla jätkuvalt edukamad turu keskmisest ning kasvatasid ka eelmisel aastal oma turuosa.
3. Usun, et väikeinvestorile on oluline teadmine, et OEG on viimase aasta jooksul laiaulatusliku optimeerimis- ja restruktureerimisprogrammi raames astunud hulgaliselt vajalikke ja olulisi samme kontserni efektiivsuse ning kasumlikkuse tõstmiseks.
4. Lisaks kulude optimeerimisele panustab OEG alanud aastal oluliselt ka tootearendusse lansseerides lähikuudel täiesti uue kasiino-lounge'i kontseptsiooni.

Olympicu neljanda kvartali hiigelkahjumit kommenteerides ütles investeerimispanga LHV analüütik Sten Pisang, et tulemus kaldub suurõnnetuse piirimaile.

"Olympicu viimase kvartali tulemused olid pehmelt öeldes katastroofilised," nentis Pisang ning lisas: "Pärast tulemusi kinnitab LHV Olympicu aktsia müügisoovitust, mille andsime 2007. aasta detsembris."

Pisangi sõnul oli ainuke LHV ootustele vastav osa tulude rida. "Viimases kvartalis teeniti 46,2 miljonit eurot tulusid, mis on 2,8% vähem, kui prognoosisime. Ärikulud ulatusid 28 miljoni euroni ning ületasid meie ootusi 14,6%," lisas analüütik.

Poola zloti, Ukraina grivna ja Rumeenia leu järsud langused viimases kvartalis avaldusid 263 miljoni kroonises valuutakurssidest tingitud kahjumis, märkis Pisang.

556 miljoni kroonise kvartalikahjumi mastaapsusest saab vast aimu, kui tuua võrdluseks, et 2007. aastal teeniti kasumit kokku 367 miljonit krooni, nentis analüütik.

Loe lisa tänasest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2009, 17:10
Otsi:

Ava täpsem otsing