Reform kasutab Keski võtteid

Ralf-Martin Soe 04. mai 2009, 00:00

Sarnaselt Keskerakonna sidusorganisatsiooniga Jüri Vilmsi SA (mis praegu on kapo huviorbiidis) on reformistidel Kodanikuhariduse sihtasutus.

Viimase kaheksa aastaga on oravate juhitava Kodanikuhariduse sihtasustuse kukrusse laekunud avalike aruannete järgi 7,3 miljonit krooni, värskemaid andmeid ega annetajate nimekirja välja ei anta.

Võrdluseks, Eesti poliitilisel maastikul on see üsna korralik pirukas; selle aasta esimestel kuudel on Reformierakonna avalikke kontosid toetatud samas suurusjärgus, kolme kuuga on laekunud veerand miljonit krooni.

Keskerakondlaste juhitavasse Jüri Vilmsi sihtasutusse laekus aga annetustena aastail 2006-2007 (enne aktiivne tegevus puudus) natuke üle 5 miljoni krooni, millele lisandus 6 miljonit "reklaamitulu", mille puhul Äripäev eelmisel sügisel paljastas, et vähemasti osa ostetud reklaamist üheski ajalehes tegelikult ei ilmunud.

Eelmise aasta mais kinnitas Reformierakonda kuuluv justiitsminister Rein Lang, et tema arvates võiksid Kesknädala väljaandmist korraldava Jüri Vilmsi sihtasutuse annetajad avalikud olla. Tema arvamus oli, et sellised sidusorganisatsioonid tuleb läbipaistvaks muuta.

Küsides nüüd Langilt üle, kas ta on samal seisukohal ka Reformierakonna maailmavaate propageerimise ja selle liikmetega seotud Kodanikuhariduse SA annetajate avalikustamise küsimuses, delegeeris minister vastamise Reformierakonna peasekretärile Kristen Michalile.

"Kodanikuhariduse SA ei ole Vilmsi SA ja neid ei maksa sassi ajada," vastas Michal kirjalikult, kõigest 20 minutit pärast seda, kui Rein Lang oli selle e-kirja talle edasi saatnud. Ta lisas, et "erakonna poolt (kes on samuti raha annetanud - toim) on see hea investeering olnud".

Vasturääkivus tekkis Kodanikuhariduse SA juhi Remo Tiigirannanga suheldes. "Meil ei ole midagi seal varjata. Ma annan selle info," andis Tiigirand, kes on ka Tallinna Noorte Reformiklubi juhatuse liige, lootust.

Paraku mehe meel päeva lõpuks muutus ja ta saatis Äripäevale järgneva e-kirja: "Toetajate osas kehtib endiselt sama põhimõte, et kui pole kokkulepet nende reklaamimiseks, siis me seda ka täiendavalt ei tee." Kuigi andmeid välja ei antud, kinnitas Tiigirand, et annetustes midagi korruptiivset ei ole.

Ainsatena avalikustatakse toetajatest Reformierakond (kuigi makstud summade suurust ei avalikustata) ja ettevõte Baltic Travel Group Ltd, mis aastatel 2005-2007 annetas sihtasutusele majandusaasta aruande järgi ligi 300 000 krooni. Nimetatud firma tegutseb Eestis 2005. aastast (mil tehti ka esimene annetus) ja pakub välismaalastele Baltimaade külastamise pakette.

Baltic Travel Groupi Eesti juht ei tea annetustest midagi. "Teie andmed ei vasta tõele," ütles firma Eesti-poolne tegevjuht Jan Lukk. Tõsi, annetused pole tulnud Baltic Travel Group OÜ-lt, vaid emafirmaga seotud Baltic Travel Group Ltd-lt, mille juht Vlad Korjagin jättis küsimustele vastamata.

Justiitsminister Rein Lang läheb hiljemalt jaanipäevaks valitsusse erakonnaseaduse eelnõuga, mille koostamine on ministeeriumis kestnud üle aasta.

Eelnõu kohaselt peavad Jüri Vilmsi ja Kodanikuhariduse-laadsed erakonna sidusorganisatsioonid oma annetajad avalikustama. Tõenäoliselt ei hakka see kehtima tagasiulatuvalt ehk minevikulisi varjatuid annetusi kätte ei saa.

See seadus oli juba eelmise aasta mais "väljatöötamisel", kui Lang teatas Äripäevale, et "erakondade sidusorganisatsioonide regulatsioon tuleb muuta ja teha nad läbipaistvaks. Vastav eelnõu on justiitsministeeriumis väljatöötamisel".

Uus seadus ei ole aga justiitsministeeriumi initsiatiiv, vaid korruptsioonivastase riikide ühenduse Greco soovitus. Õiguskantsler Indrek Tederi sõnul on Greco näpunäited küll õiguslikult soovituslikud, kuid faktiliselt täitmiseks kohustuslikud. Need tuleb täita 2009. aasta oktoobriks.

Kes (nimeliselt) ja kui suures rahalises mahus on Kodanikuhariduse SA-le vahemikul 06.10.1999- 29.04.2009 annetusi teinud? Kui palju on rahalisi annetusi kogutud perioodil 01.01.2008-29.04.2009? Kuidas suhtute uude erakonnaseaduse eelnõusse, mis näeb ette erakonnaga seotud sihtasutuste annetajate avalikustamist?

Suhtun hästi kodanikuühiskonda ning reeglitesse, mis selle tegevuse selgemaks muudavad.

Kogu erakondade rahastamine peab olema karmilt läbipaistev, kuid samas piiranguteta.

Raha osas, mis tunnistatakse varjatuks, tuleks kehtestada sanktsioonid. Rikkumine tuleb teha majanduslikult võimalikult ebasoodsaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing