Juhtkiri: vesi on Tallinnas endiselt sogane

1706-aripaev 29. juuli 2009, 07:05

ASi Tallinna Vesi juhid teatasid eile hea
uudise: pealinna veevärgi ja kanalisatsiooni ehitamine 2010. aasta lõpuni
odavneb 500 miljoni krooni võrra. Täna arutab Tallinna linnavalitsus linna ja
ettevõtte vahel 2007. aastal sõlmitud lepingute muutmist.

Ehitushinnad odavnesid, see mõjutab ka kanalisatsiooni rajamist. Ehk saabki linnas kanalisatsioon välja ehitud 2010. aasta lõpuks, nagu plaanis on. Tore uudis linlastele, kuid kaks "aga" tekkis toimetusel ometi.

Esiteks, miks kuulevad Tallinna elanikud pealinna keskerakondliku võimu "töösaavutustest" Tallinna Veega peetavas võitluses tarbijate huvide kaitsmiseks enne valimisi ja seda vaatamata takistustele, mida seab Tallinnale välisinvestoriga sõlmitud erastamisleping ja mida Edgar Savisaare juhitud linnavõim ei unusta ka kunagi mainimata jätta.

Teiseks peaks sellele heale uudisele järgnema veel parem uudis, et vee hind kukub kohe-kohe ning selle järel langetab Tallinn ka maamaksu. Eks olnud ju maamaksu tõstmise üheks argumendiks just vajadus kanaliseerida linn. Võib-olla jäeti need head asjad tänaseks, linnapeale väljaütlemiseks...

Aga uudis ütleb sedagi: vee-ettevõttega sõlmitud lepingute muutmine pole kaelamurdev trikk, nagu linnaisad on siiani tahtnud mõista anda - lepingut muutma. Seepärast teeb Äripäev ettepaneku: Tallinna linn peab võtma kontrahti Tallinna Veega põhjalikult ette ning tegema selle ringi selliselt, et ettevõte ei saa enam oma monopoolset seisundit ära kasutades pealinlasi nöörida ning vee hind ei sõltuks enam Keskerakonna ega ühegi teise erakonna poliitikast.

Eilne uudis toob veidi selgust osapoolte käitumisele - näiteks erimeelsused kasumi jaotamises (linn ei olnud sellega nõus ja jäi mais toimunud aktsionäride üldkoosolekul dividendide maksmise otsustamisel erapooletuks). Linna ja vee-ettevõtte juhtide vahel käisid kõnelused tõenäoliselt juba siis. Viidatakse ju ka eilses Raepressi pressiteates kõneluste jätkumisele veetariifide osas.

Vee-ettevõtte ilusa äri ette olid kerkinud ka ootamatud riskid. Omanike liit tõstatas veehinna küsimuse ja tegi ettepaneku, et ka vee hinda hakkaks reguleerima konkurentsiamet. Tarbijakaitse asus omanike toetama. Konkurentsiamet teatab oma seisukoha sügisel.

Ei saa välistada, et linn ja firma proovivad kokku leppides nende jaoks halvimat ära hoida. Uudis on edastatud, kõnelused venivad, Keskerakond on linlaste kaitsja rollis (kuni valimisteni). Veefirma jätkaks samas vaimus. Piltlikult öeldes on vesi pealinnas ikka veel sogane.

Uus leping ja vee hind konkurentsiameti otsustada - see on lahendus. Kui välisomanikele see ei meeldi (levivad jutud, et United Utilities võib oma osaluse müüa), siis võiksimegi nad välja osta. See on alternatiiv, siiski ajutine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2009, 07:05
Otsi:

Ava täpsem otsing