Läti lubab veel kärpeid võimalikuks euro tulekuks 2014. aastal

07. september 2009, 17:25

Läti lubab oma eelarvedefitsiidi viia normi
piiresse 2012. aastaks, et järgida euroliidu nõudeid ning mis võimaldaks
riigil euro üle võtta kaks aastat hiljem, 2014. aastal, kirjutas Bloomberg.

Läti kavatseb selleks vähendada oma eelarveaugu suhet SKP-sse 8,5%ni järgmisel aastal. Sel aastal jääb see näitaja tõenäoliselt 10%-le, teatas Läti valitsus Rahvusvahelisele Valuutafondile IMFile.

Riik saavutab 3% näitaja kolme aasta jooksul, lubab valitsus.

Sellise poliitika läbiviimine on suur väljakutse, aga me oleme pühendunud sellele, et hoida välis- ja fiskaaltasakaalutust kontrolli all ja hoida valuutakurssi kuni saavutame oma eesmärgi ja läheme üle eurole 2014. aastal, seisab Läti valitsuse kirjas.

Läti pöördus Euroopa Komisjoni ja IMFi pole 7,5 miljardi eurose laenu saamiseks pärast seda kui riigi suuruselt teine pank vajas riigipoolset väljaostmist. Eelmises kvartalis kukkus Läti majandus 19,6%, mis on suurim langus riigi iseseisvusperioodi jooksul pärast Nõukogude Liidu kokkukukkumist. Euroliidus on see see suurim SKP kukkumine pärast Leedut.

"Me oleme pühendunud 500 miljoni lati ulatuses (4% SKP-st) kulude kärpimisele ja maksumeetmetele 2010. aastal," teatas valitsus.

Läti riigijuhid ootavad, et riigi majandus hakkab taastuma 2010. aasta teises pooles. Selle aasta SKP languseks kujuneb tõenäoliselt 18% ja järgmisel aastal 4%.

Läti on kärpinud palku, tõstnud makse ja vähendanud pensione ja ematoetusi, et riigi kulud-tulud vastaksid euroliidu ja IMFi tingimustele. Valitsus plaanib ka edaspidi kulusid kärpida ning laiendada maksustamise baasi, et parandada tulusid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing