Siseinfo kasutamine viib SEB Enskilda töötaja kohtusse

05. november 2009, 13:11

ASis SEB Enskilda töötanud finantsanalüütik
Dmitri Vassiljev ja tema naistuttav teenisid TeliaSonera AB ülevõtmispakkumisega
seotud siseinfot kuritarvitades ebaseaduslikku tulu.

Siseinfo kuritarvitus on leidnud kohtueelse kriminaalmenetluse käigus kinnitust. "Mitte kunagi varem ei ole Eestis siseinfo kuritarvitamise asi kohtusse jõudnud. Pretsedendi aluseks on vaieldamatult finantsinspektsiooni ja prokuratuuri tõhus ja sujuv koostöö kogu kriminaalmenetluse kestel," ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler. Kahjuks on osutunud müüdiks tõdemus, et meie väärtpaberiturgu selle väiksuse tõttu ei kuritarvitata, lisas ta.

24. augustil 2009 avalikustas TeliaSonera Tallinna börsi infosüsteemi kaudu teate ülevõtmispakkumise tegemise kavatsusest kõigile Eesti Telekomi aktsionäridele hinnaga 93 krooni aktsia ja Vilniuse börsi infosüsteemi kaudu teate kõigile TEO LT (endine Leedu Telekom) aktsionäridele hinnaga 1,83 Leedu litti aktsia. Enne TeliaSonera teadete avalikustamist oli Eesti Telekomi aktsia turuhind 75 krooni ning TEO LT aktsia hind 1,4 litti. TeliaSonera teadete avalikustamise järel tõusis aktsiate hind turul vastavalt 23% ja 30%.

27aastasel finantsanalüütikul Dmitri Vassiljevil oli oma töö tõttu informatsioon Eesti Telekomi ja TEO LT aktsiate ülevõtmispakkumise hinna kohta teada enne selle avalikustamist. Info edastas süüdistatav 23aastasele tuttavale naisterahvale, kes avas seejärel 5. augustil enda nimel kaks väärtpaberikontot, millele Vassiljev ostis kokku 107 313 TEO LT aktsiat. Samuti teostas süüdistatav nimetatud infot vallates samal viisil mitmeid TEO LT ja Eesti Telekomi aktsiate ostuoptsioonide ostu tehinguid. See toimus ajal, mil ülevõtmispakkumise hind polnud veel avalikustatud.

Septembris 2009 esitas finantsinspektsioon oma menetlustoimingute tulemusel Põhja Ringkonnaprokuratuurile kuriteoteate taotlusega alustada kriminaalmenetlust siseteabe väärkasutamise kuriteo asjas. Kriminaalasja kohtueelne menetlus viidi läbi Põhja Politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse poolt pooleteise kuu jooksul ning selle käigus õnnestus kätte saada kogu kuritegelik tulu – 1,5 miljonit krooni, mis on kohtu poolt arestitud.

Ringkonnaprokuratuur esitas kohtusse kokkuleppemenetluse Dmitri süüasja siseteabe väärkasutamise tunnustel 5. novembril. Vassiljevit süüdistatakse karistusseadustiku paragrahvi 398 lg 1 järgi toime pandud kuriteos, mis käsitleb insaiderina siseteabe objektiks oleva finantsinstrumendi ja sellega seotud tuletisväärtpaberi otseselt kolmanda isiku arvel omandamist ja võõrandamist. Põhja ringkonnaprokuröri Maria Suti sõnul on esimene kohtusse saadetud väärtpaberikuritegu väga oluline kriminaalasi edasise praktika kujundamisel.

Nimetatud naise osas taotleb prokurör kohtult kriminaalasja lõpetamist otstarbekusega, kuna ta on varem karistamata isik, tema süü nimetatud kuriteo toimepanemise juures ei ole suur ja puudub avalik huvi tema suhtes menetluse jätkamiseks.

Narvas sündinud Dmitri Vassiljev astus 2000. aastal Tartu ülikooli ajakirjandust õppima, pärast lõpetamist jätkas õpinguid Stockholmi Kõrgema Majanduskooli Riia filiaalis ja lõpetas selle 2007. 2006. aastast elab ta Tallinnas, töötades esmalt finantsanalüütikuna firmas United Partners, aasta hiljem läks SEB panka – kirjutas temast mullu kevadel muus kontekstis Eesti Ekspress.

Finantsinspektsioon, politsei ja prokuratuur uuendasid koostöökokkulepet 28. septembril 2009. Finantsinspektsioon on ka edaspidi valmis toetama oma oskusteabega prokuratuuri poolt läbiviidavaid kriminaalmenetlusi, kuivõrd finantsjärelevalve ise kriminaalmenetlust seaduse kohaselt läbi ei vii.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2009, 17:42
Otsi:

Ava täpsem otsing