Virge Haavasalu • 16. detsember 2009 kell 21:00

Swedbanki AmEx on vähelevinud kaart

Comarketi poeketi omaniku Jüri Vipsi sõnul nemad American Expressiga maksta ei võimalda. "Oleme ühendatud Nordea makseterminali ega kavatse hakata ostma Swedbankilt teenust American Expressi tehingute vahendamiseks," ütles ta.

Samas ei välistanud ta, et ka Nordea hakkab American Expressi pakkuma, kui Ameerikas populaarse kaardi kasutus Eestis suureneb.

Vips ise on kasutanud American Expressi kaarti 20 aastat, kuid mitte Euroopas reisides, kuna seal sellega eriti maksta ei saa. "See oleks päris naljakas ka Euroopas, kui keegi ostaks American Expressi kaardiga kartulit," lisas Vips.

Eesti tarbijateühistute keskühistu juhatuse liikme Janek Lepa sõnul saab American Expressi krediitkaarti mõnes ühistu kaupluses kasutada, ent seda ringi pole plaanis laiendada. Swedbanki survet American Expressi kaartide kasutamise suurendamiseks pole ETK Lepa sõnul tundnud

Stockmanni kaubamaja turustusjuhi Krista Luhaste sõnul on American Expressi kasutajaid neil vähe. Ta kinnitas, et Stockmann pole tundnud pankade survet kaart kasutusele võtta, sest neil saab juba aastast 1993 American Expressiga maksta. "Surve võib olla suunatud nendele müügikohtadele, kus American Expressi kaardid varem kasutusel ei olnud," märkis Luhaste.

Tallinna ja Tartu Kaubamaja klientidest kasutab vaid alla ühe protsendi American Express Blued, ütles Tallinna Kaubamaja turundusdirektor Enn Parel.

Samas nentis Parel, et teenustasu, mille pank kaupmehe käest American Expressi kaarditehingu pealt võtab, on üks suuremaid. Täpset summat Parel ei öelnud, mainides, et tehingutasude vahemik ulatub poolest protsendist kuni ligi nelja protsendini. "Lõppkokkuvõttes maksab selle kinni tarbija," märkis ta.

Ainsa pangana Eestis American Expressi krediitkaarte pakkuva Swedbanki teatel sõltuvad tasud kaupmeestele käibest ja mitmest muust tegurist.

Swedbanki väikefinantseerimise osakonna juhataja Andres Tuki sõnul on praegu Eestis üle 9000 maksekoha, kus American Expressiga tasuda saab. See moodustab 84% kõikidest maksekohtadest. "Välisriikides maksmise kohta ei saa ühegi kaardiorganisatsiooni puhul öelda, et sellega saab igal pool maksta," märkis ta.

Tema sõnul on määratud tagasimaksega krediitkaartide väljastamise lõpetamine seotud krediitkaartide tootevaliku ühtlustamisega. "Määratud tagasimaksega krediitkaart ja American Express Blue on oma tingimustelt samad, kuid American Express Blue pakub laiemaid kasutusvõimalusi, näiteks ostukindlustust," kinnitas ta.

Hetkel kuum