Hiljutiste mälestuste kõrval 7%-listest hoiuseintressidest tunduvad praegused paariprotsendilised määrad suisa tasuta raha äraandmisena. Ent oleme jõudmas keskkonda, kus elab suurem osa lääneriike ning milles hakkavad arvatavasti enamiku oma ajast veetma ka meie hoiustajad.
Madala riskitaseme juures ei olegi võimalik väga korralikku tootlust teenida. Soovi juures "seemneraha" täielikult säilitada ei ole samaaegselt õigustatud lootus kõrgele tulususele. Lisaks mängib olulist rolli ajafaktor. Raha vajab kaalutud riskitaseme juures kasvamiseks aega. Seega saame korralikust tulust rääkida vaid pikaajaliste rahapaigutuste kontekstis.
Pikema või mõnevõrra riskantsema rahapaigutuse juures jõuame taas aktsiate, fondide või võlakirjade teemani. Kuigi mitmed mured lunastusmaksete tegemisel ja seda ümbritsevad skandaalid on ära rikkunud Eesti ettevõtete võlakirjaturu ning meediamull fondiinvesteeringute üle on investorite skepsist tugevalt kasvatanud, on reaalsuses tegemist tavapäraste investeerimisvahenditega. Raha kaasamine avalikkuselt läbi võlakirjade on arenenud riikides ettevõtete läbiproovitud ja hästitoimiv praktika, kuhu varem või hiljem liigub ka meie turg.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kes soovib hoiusest kõrgemat intressi, võib võlakirju ostes oma raha laenata mõnele suurkorporatsioonile. Kes soovib kasu lõigata hajutatud investeerimisest või erinevate regioonide kasvuvõimalustest, pöörab pilgu fondide poole.
Sarnane on lugu ka aktsiatega, mis pakuvad võimalusi nii konservatiivseks kui ka riskantseks investeerimiseks. Ainus võimalus ei ole rämpsaktsiate staatusesse tõusnud ettevõtetesse investeerimine, millest meedia armastab skandaalihõngulisi artikleid kirjutada. Tõsi, nimetatud kõrge riskiga aktsiad võivad sobida investorile, kes potentsiaalse tootluse nimel on nõus loobuma heast unest.
Eesti Telekomi börsilt lahkumine ei tõmmanud kriipsu peale võimalusele investeerida konservatiivsetesse dividendiaktsiatesse. Vähemalt sama head riski-tulu suhet pakub nt Leedu telekomifirma TEO LT, kes maksab aastast enam kui 10% dividendi ja aktsiahinda toetab värskelt meelespüsiv TeliaSonera ülevõtupakkumine, mida TEO aktsionärid liiga madalaks pidades tagasi lükkasid.
Hoiuseintresside langus toob kaasa rahapaigutusvõimaluste nihke mõtlemises. Kui aga meeles pidada paari igihaljast investeerimistõde ajast, riskist ja tootlusest, ei tohiks sobivate investeerimisvõimaluste leidmine kellelgi konti murda.
Autor: Erki Kert