Eelnõu tuleb riigikogus arutlusele homme.
Kui seadusemuudatus jõustub, siis muutub keskkond Tõniste sõnul puhtamaks, hinnad lähevad inimestele poes madalamaks. Tema sõnul lahendab see suure osa monopoli ja vabakaubandusega tekkinud probleeme.
Kõige efektiivsem on Tõniste sõnul see, kui inimesel tuuakse kodust ära sorteeritud prügi. "Praeguse süsteemi pealt teenivad ainult taaramasinate müüjad," lisas ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tõniste sõnul on Eesti pandipakendi kolm suurt omanikku, ja A. Le Coq nende hulgas, kehtestanud endale soodsamad hinnad, Euroopa teistele imporditavatele ja Eesti väiketöösturitele aga hoopis kõrgemad hinnad.
ASi A. Le Coq juhataja Tarmo Noobi hinnangul viib pakendisüsteemi vabatahtlikuks muutmine ehk konteinersüsteemi alternatiivina kõrvale- toomine selleni, et Eesti ei suuda täita Euroopa Liiduga kokku lepitud pakendi taaskasutusnorme. "2012. aastaks on pakendi taaskasutusnorm ka seadustesse sisse kirjutatud, see on 85%. Kõige efektiivsemad konteinersüsteemid suudavad koguda 65%," rääkis Noop.
"Tootja jaoks tähendab see, et me peame hakkama iga pakendi pealt maksma peale praeguste määrade järgi 1.43, kui praegu me maksame pandipakendile 39 senti. Kogu see elu muutub meie ja ka tarbijate jaoks lihtsalt kallimaks," lisas ta.
Noobi sõnul on Tõniste äriidee väga lihtne, kuna tema firmal LTT on koos Ragn-Sellsiga tehtud kogumiskonteinerid turule paiskav Tootjavastutusorganisatsioon OÜ.
Tõniste sõnul pole konteinersüsteemi pealt kasumit võimalik teenida. "LTT kuulub kaudselt ka pandisüsteemi organisatsiooni kaupmeeste liidu kaudu, siis ma saeks oksa, millel ise istun," kinnitas ta.
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni nõunik Manuela Pihlap ütles, et IRLi esindajad käisid fraktsiooniga rääkimas. "Kui IRL teeb ettepaneku katkestada, siis keskfraktsioon toetab seda," ütles Pihlap. "Teema vajab edasist analüüsi," lisas ta.
Riigikogu keskkonnakomisjon ei toetanud pandipakendi süsteemi vabatahtlikuks muutmist.
Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ütles Postimehele, et pakutud seadusemuudatus toob kiire lõpu korduvkasutusega pakenditele, mis omakorda tõstab oluliselt riigi prügikoormust. "On ütlematagi selge, et niisugune samm toob kaasa kogu süsteemi kokkuvarisemise, sest kes tootjatest või importijatest ikka vabatahtlikult lisa on nõus maksma," sõnas Tamkivi.