Birjo Must • 3. november 2010 kell 10:34

Kuum: nii head prognoosi poleks ma julgenud teha

6% majanduskasvu III kvartalis oleks üle ootuste hea tulemus, mida meie septembris küll prognoosida poleks julgenud, ütles konjuktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum.

"Praegu pole me rohkem konjuktuure  avaldaldanud kui septembris, milles eeldasime, et majanduskasv III kvartalis ei jää vähemaks, kui oli II kvartalis ehk 3,5%," ütles ta.

Mõned meie uuringutulemused näitasid, et majanduskasv võib tulla isegi kiirem, sest meie ekspertgruppide hinnangud olid paremad kui kolm kuud tagasi, lisas ta.

Kuuma kinnitusel on ka äribaromeetrite näitajad võrreldes juuliga paranenud, seega võis tema hinnangul olla majanduskasv juba kuu aega tagasi kõrgem kui 3,5%.

"Aga 6% mõjub mulle üle ootuste hästi! Kuigi ekspordi ja tööstustoodangu osas olid olemas väga head andmed, ei oleks ma septembris küll julgenud arvata, et see nii kõrge tuleb," rääkis ta.

Kuumal on enda sõnul on raske hinnata, millise täpsusega on rahandusministeerium nende andmeteni jõudnud, kuna konjuktuuriinstituudil pole sellist traditsiooni olnud, et teise kuu alguses pärast perioodi algust avaldatakse SKP esialgsed tulemused.

"Ilmselt on see siis 11. novembril avaldatavatele statistikaameti andmetele eelnev prognoos ja kui tõepoolest nii tuleb, on see igal juhul väga hea näitaja," ütles Kuum.

Rahandusministeeriumi hinnangul kasvas Eesti majandus III kvartalis võrreldes eelmise aastaga kuus protsenti, seega on riik taastumas järsust majanduslangusest.

Hetkel kuum