Hannes Sarv • 25. november 2010 kell 4:30

Rahumägi sisutühi dokument

Reformierakondlasest riigikogu liige Jaanus Rahumägi tõestab ilmekalt, kui mõttetu on poliitikutele ja kõrgetele riigiametnikele pandud majanduslike huvide deklareerimine.

Rahumägi majanduslikest huvidest ja varalisest seisust ei saa avalikkus hoolimata deklareerimise kohustusest tegelikku ülevaadet.

Kuigi Rahumägi kasutab puhkuse veetmiseks Kreetal asuvat villat ja sõidab saarel ringi Jeep Wrangleriga, siis seda vara ta deklareerima ei pea, sest need ei ole tema nimel. Samas keeldub ta ütlemast, kellele see vara kuulub. Avalikkuse jaoks on see aga oluline, sest mõjukat riigikogu erikomisjoni juhtiv poliitik võib oma saladuste tõttu olla kergesti manipuleeritav.

Omanikku raske selgitadaEestis poleks sugugi raske eramu omanikku välja selgitada. Tuleb kinnistusregistrist aadressi järgi otsida.

Kreekas see nii lihtsalt ei lähe. Veebiregistrit alles luuakse ja Kreeta idaosa sellesse kantud ei ole. Tuleb palgata advokaat, kes piirkonna hüpoteegiregistris asuvatele vajalikele dokumentidele paberkandjal ligi pääseb. Nii ka Äripäev toimib. Meie palgatud kohalik advokaat näeb registrist Rahumägi kasutuses oleva villa omanike jälgi ajades aga kurja vaeva. Põhjus peitub selles, et registrist saab andmeid otsida kinnistut omava isiku nime järgi. Seetõttu saame küll teada, kellele villa ei kuulu, kuid ei saa esimese hooga teada, kellele see kuulub.

Jaanuse ega abikaasa Mari või mõne teise Rahumägide lähikondse nimel seda kinnisvara registreeritud ei ole. Samuti ei kuulu see Rahumägi majanduslike huvide deklaratsioonis deklareeritud ettevõtetele.

Villa ei kuulu ka varem varjatult Jaanus Rahumägi valimiskampaania rahastamisega vahele jäänud ettevõttele Verheyen. Kuid sellele ettevõttele kuulub maastur Jeep Wrangler, mis suvel merekonteineris Kreetale Rahumägi käsutusse transporditi.

Tabasallu registreeritud ja kõnekeskuse teenust pakkuva Verheyeni omanik on belglane Eric J. Van De Wynkele. Selle firma tegevuskohaks on äriregistri andmetel olnud vahepeal Jaanus ja Mari Rahumägi Tabasalus asuv eramu. Ettevõtet juhib Rahumägide hea tuttav Henn Ruubel, keda teatakse rohkem küll suurärimees Marcel Vichmanni abilisena.

Üllatav avastusKreetal villa omaniku jälgi ajades satub Äripäev aga hoopis Eestis üllatava avastuseni, mis viitab, et Rahumägidel võib olla rohkem varjata kui ainult luksusvilla Kreetal.

Tõenäoliselt on Rahu­mägide rikkuse allikaks olnud Mari Rahumägi varjatud osalus ettevõtluses. Avalikult Quelle Eesti tütarfirmat juhtinud ja praegu Halensi postimüügikataloogi tegevust Balti riikides koordineeriv Mari Rahumägi võis olla Catalouge-shopi nimelise firma osaline. See ettevõte esindab Eestis aga Quelle tõsisemat konkurenti Saksamaal – postimüügikataloogi Otto.

Sellel varem osaliselt Mari Rahumägi emale kuulunud ja praegu omanikku varjaval ettevõttel on läinud väga hästi. Firma on kuulunud ka Äripäeva koostatavasse kiiresti arenevate ettevõtete ehk Gaselli TOPi. Firma müügitulu oli üle 2008. aastal üle 150 miljoni krooni ja aastatel 2006–2009 on omanikele määratud dividende kokku 9 miljonit krooni.

Hetkel kuum