Väinu Rozental • 6. jaanuar 2011 kell 21:00

Graanul Invest investeerib Helme kombijaama 24 miljonit

Graanul Investi juhatuse esimehe Raul Kirjaneni andmeil kuulub kombijaamaga seotud koguinvesteeringu 24 miljoni euro ehk 376 miljoni krooni hulka võrgu välja ehitamine, koostootmisjaama ja vajaliku üldehituse tegemine ning graanulitehase laiendus.

Graanul Investi tütarettevõtte OÜ Helme Energia kavandatava jaama tootmisvõimsus on 15 MW soojus- ning 6,4 MW elektrienergiat.

Kombijaam hakkab täismahus tööle 2012. aastal. Kirjaneni kinnitusel alustas Graanul Invest koostootmisjaama projektiga 2009. aasta lõpus. "Jaama rajamiseks korraldasime rahvusvahelise konkursi tarnija leidmiseks ja lõpuks otsustasime MW Poweri kasuks, kuna nad suutsid pakkuda meile väga hea tehnilise lahenduse ning oleme veendunud nende võimes see jaam vastavalt lepingule valmis ehitada," ütles Kirjanen ja lisas, et praeguse graanulitehase kõrvale rajatav koostootmisjaam peaks täies mahus tööle hakkama 2012. aasta hilissuvel.

Kirjaneni sõnul hakkab soojusenergiat tarbima vaid nende enda graanulitehas. "Sooja ei ole meil esialgu plaanis välisvõrku müüa," lausus Kirjanen. "Elektrienergiast umbes kolmandikku hakkab tarbima kohalik graanulitööstus ja kaks kolmandikku tarnitakse Eleringi võrgu kaudu turule. Kas elekter müüakse vabaturul või läheb see Graanul Investi grupi teiste ettevõtete kasutusse on praegu veel vara öelda."

Plaanis rajada graanulitehas ka Lätti. Seoses koostootmisjaama rajamisega tõuseb ka Helme Graanuli tootmismaht praeguselt 110 000 tonnilt 175 000 tonnini aastas ehk 59 protsenti. "Paraneb ka graanulite kvaliteet ning meil on võimalus kasutusse võtta madalama kvaliteediga toorainet," ütles Kirjanen.

"Koostootmisjaama põhiliseks kütuseks on metsahake," lisas ta.

Graanul Investil on praegu neli pelletitehast Eestis, üks Leedus Alytuses ja üks Lätis Launkalnes. Kuue graanulitehase maksimaalne tootmisvõimsus kokku on praegu umbes 500 000 tonni aastas.

Kirjaneni kinnitusel on Graanul Investil tänavu plaanis ehitada veel üks graanulitehas Lätti.

"Selle käivitamine peaks jääma selle aasta lõppu," ütles Kirjanen ja täpsustas, et investeeringumaht on kokku umbes 12 miljonit eurot ehk ligi 188 miljonit krooni ning tootmismaht umbes 170 000 tonni pelleteid aastas.

Hetkel kuum