Väinu Rozental • 11. veebruar 2011 kell 3:55

Parlamendisaali täis ettevõtjaid

Iga seitsmes riigikokku pürgija on ettevõtja ja kui nad kõik valituks osutuksid, võiks tulevane riigikogu koosnedagi vaid ettevõtete omanikest.

Muidugi nii ei jutu, sest valdav osa ettevõtjatest ei asu valimisnimekirjade eesotsas. Sellest hoolimata võtavad paljud ettevõtjad kandideerimist igati tõsiselt ning hellitavad lootust valituks saada.Riigikokku kandideerib 789 inimest, kellest omab osalust äriühingu(te)s vähemalt 110. "Veel parem oleks, kui saja ettevõtja asemel kandideeriks 200 ettevõtjat," leiab kalendrikirjastuse OÜ Sulemees kaasomanik, Eesti Iseseisvuspartei liige Rein Pihlar. "Olla ettevõtja on loomulik elu osa. Me peame vabanema mõttest, et enamus inimesi peaks töötama kas riigipalgalisena või palgatöölisena. Suur osa inimestest võikski olla ettevõtjad."

Äripäev vestles 13 ettevõtjast kandideerijaga ning enamik neist kinnitas, et võtab asja tõsiselt. "Pole mõtet tulla nalja tegema ja lihtsalt nimekirjas olla," ütleb Rakveres töörõivaid, telke jm õmbleva ASi Multi Marger omanik, IRLi liige Rainer Miltop. "Ma ei kahtle, et meie piirkonnas IRLi nimekirjas kõik seitse kandideerijat on võimelised olema riigikogu liikmed ning tegema oma valdkonnas tõhusat tööd."

Riigikokku valituna võtaks Miltop südameasjaks ettevõtluse arendamise. "Eestis peaks olema ka lihttöötaja kõrgema haridusega, et kasutada tipptehnoloogiaid, sest me ei ole võimelised konkureerima ei Hiina ega teiste suurte tootmisriikidega. Me oleme väikesed niššitegijad ja me peame tegema kõike hästi. Selleks tuleb harida inimest, anda talle võimalused," räägib Miltop ning nimetab teiseks märksõnaks FIE ehk füüsilisest isikust ettevõtja. "Kui registreerida ennast FIEks, siis pärast seda oled seaduse järgi justkui potentsiaalne kurjategija. Riik ei usalda FIEt, aga FIEdele tuleks anda sama staatus, nagu teistel ettevõtetel on.“

Ka reformierakondlastest ettevõtjad Valter Malm, Igor Sumarok ja Andrei Korobeinik kinnitavad, et võtavad kandideerimist väga tõsiselt. "Hindan oma šansse valituks saada kõrgeks," on IT ärimees Andrei Korobeinik optimistlik ja lisab, et parlamenti pääsenuna saab ta kasulik olla tänu oma kompetentsile IT valdkonnas. "Paljud usuvad, et Eesti on tugev IT riik, aga tegelikult oleme juba kümme aastat edetabelites kukkunud. Ma loodan, et mul õnnestub Eesti positsiooni taas paremaks muuta.“

OÜ Casino Cleopatra suuromaniku, Ida-Virumaal kandideeriva Igor Sumaroki kinnitusel sai ta riigikogu kahel eelmisel valimisel vene rahvusest poliitikutest kõige parema häältesaagi ning usub oma edu ka seekord kordavat. "Paljud inimesed on mulle soovitanud taas kandideerida," lausub Sumarok. "Olen hariduselt jurist ning parlamenditöös on seaduseloomet palju."

Keskerakonnast välja visatud, nüüd Roheliste Erakonna liikmena parlamenti pürgiv pensionär Eino-Jüri Laarmann hakkaks riigikogus edendama maaelu küsimusi. "Maa tuleb uuesti käibesse võtta – me ei saa lubada, et pooled põllud on võssa kasvanud," seletab Laarmann. "Maa on Eestis ju tegelikult ainus tootmisvahend, palju meil seda põlevkivikest on!" Pärnu volikogus kolmandat koosseisu osaleva Laarmanni sõnul visati ta keskparteist välja, sest ta hakkas vastu munitsipaalpolitsei moodustamisele.Laarmann on veendunud, et kui ta Toompeale valitakse, siis nende pereäriga, transpordifirmaga Laarmnann & Ko ei juhtu midagi hullu. "Firma juhi õigustes ehk firma A ja O on minu poeg," lausub Laarmann. "Mina olen praegu lihtsalt konsultant vahetevahel mõnes küsimuses."

Vene Erakonna liige, tuletõrjevahu moodustajaid ja sorbente tootva ASi Poolsaar omanik Nikolai Maspanov põhjendab taas riigikokku kandideerimist sellega, et kuna vahepeal tuli tal käia kohtuteed, näiteks seoses kahtlustusega piirituseäris, polnud tal sel ajal sobilik poliitikaga tegeleda. Maspanovi kinnitusel hakkaks ta riigikogus tõstatama vene kogukonna probleeme."Eesti maine on maailmas hea, aga see on saavutatud kellegi arvelt ja see on meie ühiskonda lõhestanud," räägib Maspanov. "Näiteks on meil väga palju töötuid ja samuti on vene kogukonna olukord halb. Praegust rada pidi enam minna ei saa, tuleb midagi ette võtta, sest muidu maksab see kunagi väga valusalt kätte.“

Tasub teada

• Riigikokku kandideerib 789 inimest.• Võttes aluseks äriregistri andmed on vähemalt 110 kandideerijal osalus äriühingutes. Vaatlusest jäid välja valitsuse ja riigikogu praegused liikmed, kes taas kandideerivad. Riigikogu praegustest liikmetest on tuntumad ettevõtjad Arvo Sarapuu, Aivar Riisalu, Imre Sooäär, Toomas Tõniste, Jaanus Rahumägi, Jüri Tamm, Erki Nool, Robert Antropov, Marek Strandberg.• Täisnimekirjaga osalevatest erakondadest on Reformierakonna nimekirjas 23 ettevõtjat, IRLil 15 ettevõtjat, Keskerakonnal 12 ettevõtjat ja Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal 8 ettevõtjat.• Roheliste erakonna nimekirjas 122 kandideerijast vastavad ettevõtja staatusele 19, kellest 10 on parteitud ehk nn vabatmehed. Rahvaliidu nimekirjas on 88 inimest, kellest 18 saab nimetada ettevõtjaks.• Väikeparteide nimekirjas on ettevõtjaid järgmiselt: Vene Erakond Eestis (16st 4), Eesti Iseseisvuspartei (16st 3), Erakond Eesti Kristlikud Demokraadid (15st 3).• Riigikokku pürgib ka 31 üksikkandidaati, kelle hulgas on vähemalt 5 ettevõtjat.

Hetkel kuum