Kiirlaenukontori odav väljamüük Londoni börsil

Raivo Sormunen 21. märts 2011, 00:00

Kui MCB Finance 2007. aasta jaanuaris Londoni AIM börsil debüüdi tegi, püsis väärtpaber ligi aasta aega 180 penni juures. Praegu maksab väärtpaber vaid 22 penni. See annab firma väärtuseks 4,4 miljonit eurot, ehkki ainuüksi omakapitali on firmal peaaegu kaks korda enam. Ka nädala eest avaldatud 2010. aasta tulemused pole aktsiat positiivses suunas liikuma pannud.

"Aktsia on väga odav. Analoogidest viis kuni kümme korda. Väärtpaberi hinda on alla löönud üks Saksa fond, kellele kuulus 4% aktsiatest ning kes pärast oma likvideerimist aktsiad börsil maha müüs. Praeguse aktsiakursi juures pole investoritel mingit riski ning praegu on kõige parem aeg MCB aktsiaid osta," on Ülemiste City's asuvatest kontorist äri juhtiv Ryhänen endas kindel.

MCB Finance näitas oma värsketes majandustulemustes, et oli 2009. aasta miljoni eurose kahjumi suutnud eelmisel aastal asendada juba väikese kasumiga.

"Juba eelmise aasta keskel jõudsime nullkasumisse ja rääkisime, et aasta teine pool tuleb kasumlik. Ja tuligi," kinnitab Ryhänen.

Lisaks on tänu klientide krediidiskoori hoolikale jälgimisele ja majandusolukorra paranemisele vähenenud aastaga märkimisväärselt ka laenuprovisjonide maht ning 2010. aasta teisest poolest on hakanud kasvama ka väljastavate laenude mahud.

Ometi on aktsia kaotanud poole aastaga oma väärtusest poole. Ühe peamise probleemse punktina toob Ryhänen välja, et Londoni mõistes on nad väga väike firma ning neil on kõigest paarkümmend aktsionäri, kellega kaubeldakse paar korda kuus.

Ka Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg märgib, et tegemist on äärmiselt ebalikviidse aktsiaga. "Selle aasta kogukäive jääb alla 50 000 naela. See tähendab, et institutsioonide jaoks ei ole tegemist investeeritava aktsiaga," ütleb ta.

Miks aga olla Londonis mitte keegi, kui Tallinna börsil õnnestuks tõenäoliselt hõlpsalt saada tuhat või paar tuhat aktsionäri?

"Enne kriisi rääkisime ka Tallinna börsiga aktsiaturule tulekust. Aga praegu peab mõtlema, kas aktsiad siin noteerida. Tallinnasse tulek on võimalik, kui saame tulu ja kliendibaasi piisavalt suureks. Kuid praegu sellele ei mõtle," arutles Ryhanen, kelle juhitud firma teenis eelmisel aastal umbes 75 000 laenu pealt ligi 12 miljonit eurot intressitulu.

Vähem kui aastaga börsiküpseks. Kiirlaenukontori juured jäävad 2006. aasta kevadesse, kui ettevõtte asutajad panid ärisse 2,1 miljonit eurot. Sama aasta sügisel anti välja esimesed laenud.

Juba 2007. aasta jaanuaris kaasas kiirlaenukontor aktsiate avaliku esmapakkumise käigus 5,1 miljonit eurot ja aktsiad noteeriti Londoni alternatiivbörsil. 2008. aastal investeerisid omanikud aktsiakapitali veel teist samapalju (5,1 miljonit eurot) juurde.

"Raha tõstmine (kaasamine ettevõttesse - toim) oli raske töö. Tuleb rääkida inimestega kaks aastat, enne kui on võimalik raha saada. Londonis oli raha tõstmine suur väljakutse," tõi Ryhänen välja.

Praegu tunneb MCB Finance end turul hästi. "2011. aasta tuleb kõvasti parem kui eelmine aasta. Meie mahud on tõusnud koos reklaamiga," märgib Ryhänen. Lisaks olemasolevale neljale turule (Baltimaad ja Soome) kavatsetakse sel aastal liikuda ka uuele turule. "Rootsi on huvitav koht, konkurents on seal suur, aga inimeste krediidiskoori on lihtne hinnata. Aga vaatame ka teisi riike, näiteks Tšehhit, Sloveeniat," sõnab Ryhänen.

Kiirlaenukontor ei välista ka dividendide maksmist. "Millal ja millises mahus dividende maksta, see on veel lahtine. Eks see sõltub sellest, kui kiiresti soovib ettevõte kasvada ja palju on selleks vaba raha. Aga loomulikult peame hoolitsema oma investorite eest ja maksma dividende."

Tõenäoliselt aga niipea dividende loota ei ole. Ryhänen tunnistab, et pigem võib laenukontor raha investoritelt hoopis juurde küsida. "Lähimas tulevikus rahakaasamist ei tule, kaugemas võib aga ette tulla küll, seda juhul, kui laienetakse rohkem kui ühele turule."

Inimesed vajavad teinekord raha kiiresti ja kohe. Ka sel juhul, kui aastaintress võib ulatuda erandkorras kuni tuhandete protsentideni.

MCB Finance tegutseb valdkonnas, mis taastuva majanduse keskkonnas kasvab võimendusega. Tõenäoliselt on tsükli põhi ka kiirlaenuandjate jaoks möödas. Samas on väljastpoolt väga raske hinnata, mis seisus nende laenuportfell praegu tegelikult on, sest ettevõte ei avalda põhimõtteid, mille järgi laenude allahindamine toimub.

MCB Finance'i puhul pean kõige kriitilisemaks mitte niivõrd nende laenuportfelli tänast kvaliteeti, vaid pigem nende refinantseerimisega seotud riske. Ettevõtet finantseerib praegu vaid Läti Rietumu pank ja seda lühiajaliselt. Kui järgmise aasta märtsis aegub ettevõtte kogu laenuportfelliga võrdses suuruses laen, sõltub MCB Finance'i edasine eksisteerimine vaid sellest, kas Rietumu saab ja soovib laenu pikendada. Ettevõte ise seda tagasi maksta ei suuda - see tähendaks kogu põhitegevuse lõpetamist.

Aktsia on Londoni AIMil küll noteeritud, aga äärmiselt ebalikviidne. Selle aasta kogukäive jääb alla 50 000 naela. See tähendab, et institutsioonide jaoks ei ole tegemist investeeritava aktsiaga. Trigoni Arenevate Turgude Finantssektori fondi jaoks ei sobiks MCB Finance ei oma suuruse, likviidsuse ega ka kõrgete äritegevusega seotud riskide tõttu. Erainvestorid peaksid meeles pidama, et tulemuste ootamatu halvenemise korral kaob tavaliselt selliste aktsiate likviidsus täielikult ehk tuleb jääda n-ö pikaajaliseks investoriks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing