Ingmar Saksing • 24 aprill 2011

8 soovitust suvekodu ostjale

Suvi läheneb ja just nüüd on parim aeg alustada maakodu otsingutega. Mida aga tuleks maakodu otsides lisaks asukohale ja hinnale silmas pidada?

1. Enne ostu tutvu valla üldplaneeringuga. Nii saad täpselt teada, kas piirkonda on planeeritud ehitada tuuleparke või jõusöödatehaseid.

2. vali ainult nende hoonestamata kinnistute vahel, kus on kehtestatud detailplaneering. Ilma detaiplaneeringuta kinnistute ostmine jäta julgetele ja põnevust otsivatele ostjatele.

3. Uuri, kui palju läheb maksma liitumine elektrivõrguga. Teatud juhtudel võib see maksta rohkem kui kinnistu ise.

4. Küsi, kui palju maksab kaevu rajamine. Võib selguda, et salvkaevu vesi ei kõlba juua ja puurkaevu rajamiseks ei saa luba.

5. Kontrolli, kas kinnistule on juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt. Või veel parem, kas on seatud vastav servituut.

6. Kontrolli, kas hoone on arvel ehitisregistris ning vastab registri andmetele - seaduspärastamine võib olla võimatu või maksta tuhandeid.

7. veendu, et tegu on elamumaaga, kui on plaanis osta ainult tühi krunt ja soov hakata ehitama. Teiste sihtotstarvete puhul võib tulla probleeme.

8. suurte kulutustega ei tasu enne 2 kuu möödumist alustada. Teatud alade puhul peab lihtsalt teadma, et seadusest tulenevalt võib riigil olla kinnisasja suhtes ostueesõigus - mitte et suurt midagi selles osas ette võtta saab.

Hetkel kuum