9. mai 2011 kell 6:56

Merkel ei taha itaallast keskpanga juhiks

Ajakirja SPIEGEL andmetel üritab Angela Merkel takistada itaallasel Mario Draghil Euroopa Keskpanga presidendiks saamast. Selle asemele pakuks Saksa kantsler talle hoopis IMF-i juhi kohta.

Avalikkuse jaoks on peaaegu kindel, et Mario Draghi saab EKP uueks presidendiks, kirjutab SPIEGEL. Kuid kantsler Angela Merkel ei ole sellega veel leppinud. Merkel üritab jutuks tuua võimaluse, et Draghi saaks praeguse IMF-i juhi Dominique Strauss-Kahni mantlipärijaks. Strauss-Kahn nimelt soovib Washingtonist lahkuda, et kandideerida oma kodumaal Prantsusmaal presidendiametisse.

Merkel hindab Draghit erialaselt küll kõrgelt, väidetavalt kardab aga Merkel, et võlakriisis Itaaliast pärit euro ülemvalvur sakslastele ei sobiks.Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble on juba avaldanud Draghile oma poolehoidu. Samuti oleks Merkelil raske leida Draghile väärilist asenduskandidaati. Draghi omab ühtlasi rahapoliitikute seas suurt autoriteeti.

Enne Itaalia keskpanga juhti oli kaalul ka endise Saksa keskpanga juhi Axel Weberi kandidatuur. Weber loobus aga kõigi üllatuseks veebruaris ametist ja teatas ühtlasi ka, et ei kandideeri EKP juhiks. Weberi taandumise järel ongi EKP praeguse juhi Jean-Claude Trichet' kõige tõenäolisem järglane 63-aastane Draghi. Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy teatas ülemöödunud nädalal Roomat külastades, et toetab Itaalia kandidaati „suure rõõmuga“.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum