Anne Oja • 30. mai 2011 kell 16:16

Ansip: maksu kaotamisest tulev hinnatõus on liialdus

Tallinna linna ohjeldava koduomanike maamaksu kaotamisest tulev maa hinnatõus on selge liialdus, väitis peaminister Andrus Ansip täna riigikogus aru andes.

Ansip õigustas koduomanike maamaksu kaotamist väga selge võimu kuritarvitamisega Tallinna linnas. "Kui paljudel koduomanikel on maamaks sellise iseloomuga, mis pigem meenutab või tähendab maa osalist konfiskeerimist, järkjärgulist konfiskeerimist nende omanike käest, ei saa valitsus ega ka parlament jääda lihtsalt kõrvalt vaatama, kuidas inimesi kooritakse," selgitas Ansip. "Valitsus peab sekkuma, sest see ei ole demokraatia, kui enamuse tahtel konfiskeeritakse Tallinna Pirita, Kadrioru, Nõmme elanike kinnisvara, mis on nendel oma töö ja vaeva eest kunagi soetatud."

Ansip märkis: "Julgen jääda eriarvamusele ka selle rahandusministeeriumi seisukohaga, et see maamaks märgatavalt suurendab maa hinda ja kuna maa hind tõuseb, jääb see maa noortele peredele kättesaamatuks. Ma arvan, et noorele perele ilmselt on kindlustunne, et tema käest hiljem ei hakata seda varandust konfiskeerima, mille tema suure laenuga soetab, märksa olulisem kui see esialgne ostuhind, mida tõepoolest siis, kui maamaks oluliselt väheneb või kaob sootuks, võiks siis inimesele kaasa tuua."

Ansip jätkas: "Nii et maa defitsiitseks sellepärast, et 1500 ruutmeetrilt maamaks ära kaob, kindlasti ei muutu ja kindlasti ei muutu see maa nii defitsiitseks, et noorel inimesel polegi seda maad enam võimalik seejärel osta. See on selge liialdus."

Hetkel kuum