Euroopa pankadele ühised kapitalinõuded

Sirje Rank 20. juuli 2011, 15:22

Euroopa Komisjon avalikustas täna eelnõu uute globaalsete pangandusstandardite ülevõtmiseks ELi seadustesse.

Aastast 2013 nõutakse pankadelt suuremat omakapitali osa, mis peab ühtlasi olema kvaliteetsem – kui aga kapitali- ja likviidsusnõuded ei täideta, võib panku ähvardada trahv kuni 10% ulatuses käibest, vahendas agentuur Reuters.

ELi reeglid on üsna sarnased uute standarditega, mille G20 riikide liidrid mullu novembris kokku leppisid. Nii peab näiteks panga Tier 1 kapital moodustama vähemalt 7% pankade kõige suurema riskiastmega varadest. Sanktsioonid on ELi eelnõus aga karmimad ning samuti on püütud vähendada reitinguagentuuride hinnangute tähtsust.

Barnier’ plaani järgi võivad liikmesriigid pankadele karmimaid kapitalinõudeid seada vaid erijuhtudel. Eesmärk on luua „ühtne reegliraamat“, et ELi igas nurgas kehtiksid sarnased reeglid. Kõrgemad kapitalinõuded, mille üle näiteks Rootsi valitsus on pankadega sõnasõda pidanud, moonutavad Barnier` sõnul konkurentsi.

Rootsi koos Hispaania ja Suurbritanniaga on seisukohal, et Basel III reeglid kehtestavad vaid miinimumi, mis ei keela liikmesriikidel kõrgemaid nõudeid kehtestada. Mõni riik ongi seda teed juba läinud.

Komisjoni eelnõu näeb ette ka erandjuhud, mil liikmesriik võib pankadele kehtestada kõrgemad nõuded. Näiteks kui kinnisvaraturg kuumab – siis võib pankadelt nõuda kõrgemat omakapitali osa või kehtestada piirid, kui suures ulatuses vara maksumusest võib laenu anda. Samuti võivad liikmesriigid nõuda pankadelt puhvri loomist kuni 2,5% ulatuses, et suurendada finantssüsteemi stabiilsust või ohjeldada vajadusel ülemäärast laenubuumi. Samuti võib kõrgemat omakapitali osa nõuda pangalt, mille tegevus näib väga riskantsena, kuid sellisel juhul peavad põhjendused olema veenvad.

Oma hinnangu peavad nüüd komisjoni eelnõule andma ka Euroopa Parlament ja liikmesriigid, mis tõenäoliselt toob kaasa mõningaid muudatusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. July 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing