Sirje Rank • 27. juuli 2011 kell 11:16

Schäuble: euroala kriis ei ole läbi

Euroala kriis ei ole läbi ja selle levik tuleb peatada, hoiatas Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble Bundestagis oma parteikaaslastele läkitatud kirjas.

Läinud nädalal toimunud euroala tippkohtumisel tehtud otsused tähistasid olulist edasiliikumist Kreeka kriisi ületamiseks ja finantssüsteemi stabiilsuse säilitamiseks, märkis Schäuble, mööndes samas, et euroala vastu tekkinud usalduskriisi ühe tippkohtumisega ei hajuta, vahendas agentuur Dow Jones.

Schäuble ei nimetanud küll otse Hispaaniat ja Itaaliat, kuid toonitas, et teiste riikide olukord on Kreekast erinev ning parlamendiliikmed ei tohiks seada kahtluse alla nende riikide võimet oma probleemidest jagu saada.

„Praegu valitsevas meeleolus, kus domineerib kriisi levimise hirm, on eriti oluline mitte lasta kahtlustel konsolideerimiseks tehtavata jõupingutuste osas üldse tekkida,“ kirjutas Schäuble. „Osa (turgude) tähelepanu alla sattunud riikide finantsolukord ei anna iseenesest põhjust tõsiseks muretsemiseks.“

Itaalia kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis täna 5,794%-le ning Hispaania sarnase tähtajaga võlakirjadel 6,079%-le.

Schäuble märkis, et Kreeka oli ja on usalduskriisi peamine põhjus, avaldades samas veendumust, et läinud nädalal Kreeka abistamise kohta tehtud otsused aitavad riigil võlakoormat talutavamaks muuta ja majanduse uuesti kasvama saada.

Saksa poliitikud ja majanduseksperdid on Kreeka uut abipaketti teravalt kritiseerinud kui järgmist sammu rahaülekannete liidu suunas, kus Saksamaal tuleb kanda teiste liikmesriikide võlakoormat. Eriti suur on Saksamaal vastuseis euroala päästefondi EFSF mahu suurendamisele, millele tippkohtumine andis mitu täiendavat funktsiooni.

Schäuble möönis, et kokku lepitud meetmed kriisi tõrjumiseks kätkevad endas riske, kuid rõhutas samas, et Saksamaa enda heaolu ja majanduse käekäik sõltub suuresti Euroopa majanduslikust ja poliitilisest lõimumisest. Euroala lagunemist ei saa Saksamaa endale lubada ning vältida tuleb ka euroala üksikute liikmete rahaliidust krahhiga väljakukkumist.

Hetkel kuum