7. september 2011 kell 17:53

Obama investeerib tööturgu 300 miljardit

Ühendriikide president Barack Obama plaanib vähendada kõrget tööpuudust 300 miljardi suuruse investeeringuga uute töökohtade loomisse.

Bloombergi andmetel on valitsusel järgmisel aastal plaanis see 300 miljardit dollarit täpsemalt kulutada maksukärbetele, investeeringutele infrastruktuuri ja osariikidele ning kohalikele omavalitsustele makstavatele toetustele. Kavakohaselt saadakse summa kulude kärbetelt teistes valdkondades.

Ühtlasi on töökohtade loomise plaan osa pikaajalisest eelarvedefitsiidi vähendamise paketist, mis hõlmab nii kulutuste kärpeid, hüvitiste vähendamist kui ka maksutulude suurendamist, mida Obama järgmisel nädalal Kongressile esitleda kavatseb.

Vabariiklased kritiseerisid presidenti, et viimane neid selle plaani arutlustesse ei kaasanud, viidates ühtlasi, et eelnõu ei pruugi Kongressis nii lihtsalt kinnitust leida, sest vabariiklased omavad Esindajatekojas enamust.   

Töötus püsib USA-s jätkuvalt 9,1% tasemel ja see on koos tõrkuva majanduskasvuga järgmise aasta novembris toimuvate presidendivalimiste keskne teema. Praegune tööturu olukorra parandamise kava on suuremalt osalt sarnane 2009. aasta majanduse stimuleerimise paketiga, mil maksukärbetesse, infrastruktuuri ja kohalike omavalituste abisse panustati 830 miljardit dollarit.

Majandusteadlased usuvad, et pikaajalise töötusega võitlemiseks pakub president järgmisel nädalal välja riikliku programmi, mis võimaldaks töötuskindlustust saavatele töötutele tasuta ümberõppe.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum