Alyona Stadnik • 26. september 2011 kell 8:56

FT kolumnist: Eesti taastub kiiresti

Financial Timesi kolumnist John Dizard kiidab Eesti riiki, mis on majanduslangusest hästi välja tulnud. 

Dizard märgib, et Eesti on taastunud järsust kuid lühiajalisest majanduslangusest ja nüüd on tal kiireim majanduskasv Euroopas. Eestis kasvas esimese poolaastaga SKP 8,4%. Ta leiab, et Läti ja Leedu peaksid kasvama kiirusega 6%.

Kohtumisel Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvesega küsis Dizard temalt, mida on riigipea õppinud majanduslangusest. "Üks saksa reporter küsis minult märtsis, kuidas me talume devalveerimise sisemist valu. Ma ütlesin talle, et pärast Stalini massiküüditamist ei tundu see nii halb. Ma arvan, et see on raskem, kui oled elanud head elu bunga-bunga pidudel," vastas Ilves.

Valuuta devalveerimise kohta ütles Ilves, et see oleks viinud ülisuure maksejõuetuseni keskklassi jaoks, kes olid ostnud maju europõhiste laenudega. "Oleksime hävitanud kõige produktiivsema osa ühiskonnas. Seega pidime liituma euroga," selgitas president. See ei olnud ainult kaitseks hüpoteegi maksjatele, lisas ta.

Nüüd on Eestis riigi toodangu tase 2006. aasta tasemel – taastunud palju kiiremini kui oodata osati, kirjutab Financial Times.

Hetkel kuum