Finantsmulli lõhkemine 2008. aasta sügisel

Signe Sillasoo 07. oktoober 2011, 00:00

Tänasest jõuab kinodesse põnevik, mille keskmes on enne masu ühes mainekas investeerimisfirmas 24 tunni jooksul toimuv.

On 2008. aasta sügis ja vallandumas on ülemaailmne finantskriis. Surutise eelõhtul ühes investeerimisfirmas töötav noor analüütik Peter Sullivan (Zachary Quinto) avastab informatsiooni, mis võib tuua endaga kaasa kogu firma hävingu. Et olukorda halvimast päästa, saab töökeskkonnas alguse tõeline keeristorm. Ööpäeva jooksul langetatavad otsused tõukavad kõik asjasse segatud inimesed kuristiku servale.

Filmi režissöör J. C. Chandor on filmimaailmas uustulnuk. Tegu on tema esimese suure režissööri- ja stsenaristitööga. Põhjuseid seesuguse filmi tegemiseks, mille teema veel praegugi väga paljusid inimesi puudutab, oli Chandoril enda sõnutsi mitu.

Esiteks oli selleks tema perekondlik taust ja teadmised investeerimisest, mis on pärit tema ligi 40 aastat rahandusmaailmas töötanud isalt. Teiseks mängis rolli fakt, et ta puutus ise otseselt kokku maailmas toimuva finantsarulagedusega: Chandor sattus masu hammasrataste vahele, võttes laenu, mille maksmise võimekuse kohta pank temalt midagi ei küsinud.

"Ma arvan, et nende taustateadmiste olemasolu tuli filmi tegemisel kindlasti kasuks. Samas oli mul finantsmaailmas mitte töötanuna võimalus juhtunut kaastundliku ja selge pilguga kõrvalt vaadata ning saada aru mõlemast poolest - nii pankuritest, analüütikutest kui ka lihtsatest inimestest," tunnistas ta.

Isikliku kogemuse kaudu on Chandor suutnud toimunut anda edasi väga lihtsas, arusaadavas ja põnevas keeles, on maininud filmis mängiv Demi Moore.

"Ma arvan, et kõik tundsid finantskriisi mõju. Samas ei tea me täiesti kindlalt, mis olid kõik need tegurid, mis selle kuristikuni viisid. Film püüab asetada vaataja selle kõige keskele ja näidata inimlikust aspektist erinevate tegelaste kaudu, mis toimus," selgitas Moore.

Režissöör Chandor usub, et kriisi eesmärk oli enda parandamine: "Küsimus on ainult, kui hästi ja piisavalt inimkond seda teinud on."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing