Sirje Rank • 6. november 2011 kell 6:51

Kreeka opositsioon nõuab valimisi

Kreeka suurima opositsioonipartei Uus Demokraatia juht Antonis Samaras kordas nädalavahetusel üleskutset korraldada Kreekas ennetähtaegsed valimised ning lükkas tagasi võimul oleva sotsiaaldemokraatliku partei ettepaneku moodustada esialgu laiapõhjaline vahevalitsus, et kindlustada Kreekale Euroopa ja IMFi abi jätkumine.

Uus Demokraatia on küll sõnades toetanud Kreekale oktoobri lõpus euroala tippkohtumisel kokku lepitud abipaketti, mis lisaks 130 miljardi euro suurusele abilaenule näeb ette Kreeka võlgade vähendamise 50% võrra, kuid kritiseerib teravalt karmi säästukuuri, mis on Kreeka tõuganud sügavasse majanduslangusesse.

„See (Papandreou) poliitika on riigi hukatusse viinud,“ ütles Samaras televisioonis tehtud pöördumises. „Ükski abiprogramm ei saa jätkuda, kui sellele ei ole rahva toetust. Sel põhjusel tuleb korraldada uued valimised,“ vahendas Wall Street Journal.

Vahevalitsuse moodustamise eesmärk oleks ära hoida Kreeka riigirahanduse krahh juba lähemas tulevikus ning järsk lahkumine euroalalt, mis Kreeka peaministri ootamatust referendumikavast juba väga tõenäoliseks kippus kujunema. Kuni Kreekas pole abiprogrammile laiapõhjalist toetust, on EL ja IMF uued laenumaksed peatanud.

Pühapäevaks on Kreeka peaminister George Papandreou kokku kutsunud valitsuse erakorralise istungi. Samal päeval kohtub Kreeka president Karolos Papoulias Antonis Samarasega, et mõjutada Uue Demokraatia parteid kompromissi sõlmima ja valitsusse minema.

Agentuur Reuters vahendas, et arvamusküsitlused näitavad, et kreeklased ise eelistaksid Papandreou pakutud vahevalitsuse varianti. Ajalehe Proto Thema korraldatud küsitluse järgi toetas 52% 1000 vastanust rahvusliku ühtluse valitsuse loomist ning vaid 36% kiireid erakorralisi valimisi.

Hetkel kuum