Sirje Rank • 15. november 2011 kell 9:34

Eesti SKP euroala kiireima kasvuga

Aastatagusega võrreldes näitas Eesti SKP kolmandas kvartalis euroala kiireimat kasvu, selgub täna avaldatud Eurostati andmetest.

Eesti SKP kasvas läinud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 7,9%. Eelnenud kvartaliga võrreldes oli kasv 0,8%.

Euroalal ja ELis tervikuna kasvas SKP Eurostati esialgsel hinnangul kolmandas kvartalis kesmiselt 1,4% ning eelnenud kvartaliga võrreldes 0,2%.

0,2% kasvas euroala SKP ka  teises kvartalis. Aastatagusega võrreldes on kasv kolmandas kvartalis teise kvartali 1,6%-lt aeglustunud.

„Oluline on kõige selle juures see, et need numbrid kajastavad juba möödunut,“ kommenteeris agentuurile Reuters Capital Economicsi ökonomist Jonathan Loynes. „Ettepoole vaatavad indikaatorid näitavad seda, et neljandas kvartalis ja sealt edasi langeb euroala majandus langusesse tagasi.“

Kasvu pidurdavad nii visalt kõrgel püsivad inflatsioon ja tööpuudus kui aeglustuv eksport. Samuti viitasid aasta lõpul uue majanduslanguse riskile esmaspäeval Eurostati avaldatud tööstustoodangu näitajad. „Kerge majanduslanguse“ eest euroala hoiatas nädalapäevad tagasi ka Euroopa Keskpanga uus juht Mario Draghi.

Andmed esitanud 18 riigist näitasid kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes kiireimat  SKP kasvu Rumeenia 1,9%ga ning Läti ja Leedu mõlemad 1,3%ga.

Aastatagusega võrreldes kasvasid Eesti järel kiireimas tempos Leedu majandus 7,2%ga ja Läti majandus 5,3%ga.

Euroopa suurima riigi Saksamaa majandus kasvas kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,5% ning aastatagusega võrreldes 2,6%. Prantsusmaal olid vastavad näitajad 0,4 ja 1,6%.

Soome SKP kasvas kvartalipõhiselt 0,3% ja läinud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 2,8%. Rootsi kohta Eurostatil täna veel andmed puudusid.

Languses oli eelnenud kvartaliga võrreldes Küprose, Hollandi ja Portugali majandus, Hispaania SKP ei kasvanud ega kahanenud. Aastatagusega võrreldes oli languses Kreeka (5,2%), Küprose (0,6%) ja Portugali majandus (1.7%).

Hetkel kuum