Sirje Rank • 20. veebruar 2012 kell 10:19

Merkel võlakriisis nagu Raudne leedi

Saksa kantsleri Angela Merkeli meelekindlus on võrreldav Briti ekspeaministri Margaret Thatcheriga, kes tõrjus kriitikat ega pööranud võetud kursilt tagasi.

Merkeli kriisirohi on võlgade vähendamine ja rangem kontroll majanduspoliitika üle, kirjutab agentuur Bloomberg.

Ammutades toetust Saksamaa majanduse tugevusest, on Merkel vastu seisnud nii üleskutsetele visata Kreeka euroalast välja kui abi tingimuste leevendamisele. Ta on vaigistanud ka eurovastase puhangu Saksa valitsuskoalitsioonis, väites, et lahenduseks on „rohkem Euroopat, mitte vähem“.

„Ma ei taha, et Kreeka eurotsoonist lahkuks ja nii ei teki üldse sellist küsimust,“ ütles Merkel nädalapäevad tagasi Berliinis tudengitel esinedes. Euroala murenemise kahjusid „ei ole võimalik kokku lüüa“.

Nii seisab Merkel vastu ka Saksa äriliidritele nagu Commerzbanki järelevalvenõukogu juht Klaus-Peter Müller, kes ütles läinud kuu lõpus, et Kreeka tuleb ühisvaluuta kammitsatest vabastada. Autoosade tootja Robert Bosch GmbH juht Franz Fehrenbach ütles läinud nädalal intervjuus, et Kreeka tuleb rahaliidust välja visata kui ta ise ei lahku.

Merkeli meelekindlus on võrreldav Thatcheriga, kes 18 kuud pärast peaministriks saamist tõrjus kriitikat oma eelarvekärbete üle ega pööranud võetud kursilt tagasi. Samuti ei vandunud ta alla kaevurite ägedatele protestidele, kui oli sihiks seadnud Briti ametiühingute mõju vähendamise.

Võrdluses Thatcheriga tuleb samas tunnistada ka olulisi erinevusi. Muuhulgas suhtumises Euroopa Liitu.

Kui Merkelil õnnestub euro kollapsit vältida, on tal suuremad väljavaated tuleval aastal toimuvatel valimistel – nagu Thatcher omal ajal - kolmandat korda tagasi valitud saada.

„Kui Merkel läheks valimistele olukorras, kus rahaliit on kokku varisenud, oleks tal palju raskem võita,“ ütles Brüsseli mõttekoja Friends of Europe juht Giles Merritt.

Merkeli populaarsus on detsembrist alates tõusnud kantsleri teise ametiaja kõige kõrgemale tasemele. Veebruari alguses tehtud ARD telekanali küsitlus näitas Merkeli toetusprotsendiks 64%, mis on kõrgeim näit 2009. a septembrist. Merkeli parteid CDU toetab 38%. Samas näitas sama küsitlus, et 70% vastanuid ei toeta Kreekale täiendavate rahaliste garantiide andmist.

„Saksalased ei ole ELi vastased, kuid nad kardavad oma raha pärast,“ ütles konsultatsioonifirma Brunswick Group Inc partner Ulrich Deupmann. „See on põhjus, miks Merkeli range joon Kreeka suhtes on Saksa valijate seas populaarne.

Turgudele näib Merkeli strateegia meeldivat. Ehkki Saksamaa kannab põhiraskuse euroala abipakettidest, on Saksa kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus 1,93%. Euroala madalaim oli see läinud aasta 22. septembril 1,67% tasemel.

Euroopa 27 riigist on 25 riiki kirjutanud alla Merkeli fiskaalkokkuleppele, mis nõuab rangemat eelarvedistsipliini ja tihedamat majanduskoostööd.

„Ta saab aru, et piitsaga üksi Euroopa projekt edasi ei liigu,“ ütles Berliini Hertie School of Governance politoloog Henrik Enderlein. „Vaja on ka präänikut. Ja präänikuks on see, et Saksamaa on euroopameelne riik, mis tahab ehitada midagi üheskoos teiste riikidega.“

Samal ajal kui Kreeka ründab Merkelit Saksa diktaadi eest, tahab Merkel saata sõnumi, et „mitte Saksamaa ei juhi teisi, vaid Saksamaa juhib koos teistega,“ ütles Enderlein. “See on sõnum, mida Merkel Euroopa partneritele edastada tahab.“

Samas on see riskantne strateegia, tunnistab Enderlein. Kreeka majandus on viiendat aastat languses ja pole sugugi kindel, kuhu praegune strateegia välja jõuab. Juba kahtlevad turud Portugali võimes oma laenudega toime tulla.

„Nüüd kus kriis näib taltuvat, saab Merkel öelda, et vaja on rohkem Euroopat, mis tähendaks Saksamaa stabiilsuskultuuri järgmist. Kui see töötaks, oleks see väga edukas,“ ütles Enderlein.

„Raudse leedi“ laadis mängufilmi Merkelist praegu veel tulemas ei ole. Antud filmi nimirollis Margaret Thatcherit kehastav näitleja Meryl Streep ütles Berliini filmifestivalil, et Angela Merkeli tegelaskuju teda eriti ei ahvatle. Samas tunnistas Streep intervjuus ajalehele Die Welt, et „distantsilt vaadates on ta kahtlemata äärmiselt tugev naine.“

Hetkel kuum