Alyona Stadnik • 3. oktoober 2012 kell 11:56

Ansipi infomonopol ei jäta head muljet

ERRi ajakirjanduseetika nõunik ja ühingu Korruptsioonivaba Eesti liige Tarmu Tammerk märkis, et avalik teave peaks olema kõigile võrdselt ligipääsetav, viidates meditsiinitöötajate tulude ülevaatele.

"Meditsiinitöötajate tulusid puudutav ülevaade tehti peaministri büroo tellimusel, aga avalikkusele kättesaadavaks sai see 2. oktoobril, selgub maksu- ja tolliameti kodulehelt. See on mitu päeva pärast seda, kui peaminister oli ülevaadet Vikerraadio peaministri tunnis oma argumentide esitamiseks kasutanud. See ei jäta head muljet, kui valitsusasutus hoiab mingi kriitilise aja enda käes infomonopoli," lausus Tammerk.

Ta lisas, et praeguse meditsiinitöötajate streigi ajal võib iga päev olla määrava tähtsusega. "Kui keegi saab sel perioodil mingit infot trumpkaardina lauale käia, annab see sellele osapoolele põhjendamatu eelise. Arstide esindajad on öelnud, et nendele tuli sellise ülevaate olemasolu üllatusena," märkis Tammerk.

Tammerki hinnangul peab ajakirjandus sellist infomõjutamist püüdma läbi näha. "Täpsuse ja läbipaistvuse huvides peaks ajakirjanduses ka ütlema, kes on mingi analüüsi tellinud. Postimehes 2. oktoobril ilmunud artiklis, mis selle tuludeanalüüsi detailsemalt avalikkuse ette tõi, seda tellijat puudutavat infot ei olnud. Maksu- ja tolliameti pressimaterjalide rubriigist ei paista, et maksuamet oleks varem niisuguseid erinevate erialade kohta käivaid tulude ülevaateid üldse teinud. Seda olulisem on ajakirjanduses märkida, miks ja kelle tellimusel mingi analüüs on valminud," selgitas Tammerk.

Hetkel kuum