Alyona Stadnik • 6. veebruar 2013 kell 6:40

Sester: kroonilised võlglased tuleb peatada

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul on rahanduskomisjonis arutatud süstemaatiliste maksuvõla tekitajate tegevuse peatamiseks MTA ettepanekut rakendada ettevõtlustõkend neile, kes pidevalt jätavad maha maksuvõlgadega ettevõtteid.

Praegu on üle 150 ettevõtte, kes jäävad süstemaatiliselt võlgu, tõdes maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe. Sel aastal plaanib amet krooniliste võlglased pihtide vahele võtta ning hakab esitama neile pankrotiavaldusi.

Küsimustele vastab rahanduskomisjoni esimees Sven Sester:

Kas pankrotiavalduste esitamine vähendab teie hinnangul maksupettusi ja maksuvõlglasi?Kui me täna räägime kroonilistest ja süsteemsetest võlgnikest, siis nende käitumine ise juba näitab suhtumist seadustesse ja ärikultuuri. Pankroti väljakuulutamisega toimub äriühingu edasine tegutsemine pankrotihalduri kontrolli all, mis peatab maksuvõlgade juurdekasvu ning minimaliseerib võimalusi pankroti väljakuulutamise hetkest maksupetturlusega tegelemiseks.

Kas see on hea mõte esitada pankrotiavaldust?Juhin tähelepanu sellele, et kroonilisel maksuvõlgnikul on teatav konkurentsieelis avatud turul, sest ühe näitena saab ta maksude mitttemaksmisega vajadusel kaupa või teenust odavamalt müüa. Kui muud meetmed (pangakontode ja varade arest, täitemenetlus jne) maksuvõla sissenõudmiseks ei anna tulemust, siis on pankroti väljakuulutamine järgmine samm. Kuid kindlasti tuleb enne pankrotiavaldust selgeks teha, kas tegemist on kroonilise maksuvõlgnikuga või lühiajalise, ootamatute asjaolude kokkulangemise tulemusena tekkinud maksuvõlaga, mida ettevõtja selgelt soovib likvideerida ning näitab oma soovi ka tegudega.

Kuidas saaks MTA veel distsiplineerida ettevõtteid, kes on krooniliselt ametile võlgu jäänud?Maksuhalduri tegevust maksuvõlgade sissenõudmises reguleerib maksukorralduse seadus ning see annab võimalused maksuvõlgadega tegelemiseks. Siiski - süstemaatiliste maksuvõla tekitajate tegevuse peatamiseks on rahanduskomisjonis arutatud MTA ettepanekut rakendada neile isikutele, kes pidevalt jätavad maha maksuvõlgadega ettevõtteid, ettevõtlustõkendit. See teema on Rahandusministeeriumi ja Justiitsministeeriumi ametnikele minu teada ka töös.

 

Hetkel kuum