Kaisa Gabral • 18. märts 2013
Jaga lugu:

"Võimatu sulas palga maksmist takistada"

Maksuameti juhi Marek Helmi sõnul Eesti varimajanduse vähendamiseks sularahas palga maksmise keelamist ei plaani.

"Kui midagi keelata, siis peaks suutma seda keeldu ka kontrollida. Kuidas kujutatakse ette seda, et Eesti seadusesäte on näiteks keelata maksta sularahas, kuid, kui kaks inimest kohtuvad tänavanurgal, üks annab teisele raha, kuidas sa seda kontrollid?" märkis Helm ja lisas, et on selle keelu Eestis rakendumise osas esialgu skeptiline.

"Ideaalolukorras maksuametnik võiks ju seda ülistada, aga me peame vaatama  seda, kus me täna oleme ja üleöö sellist olukorda ilmselt ei juhtu. Olen hoidunud seda mõtet endas arendamast. Selle järelevalve tundub ebarealistlik. Keelud ja piirangud on tundlikud teemad, ühiskond peab selleks valmis olema ja see probleem peab olema ka järelvalvatav. Maksu- ja tolliametl seda ressurssi hetkel pole," rääkis Helm ja lisas, et tegelikult rei peitu võti ka selle keelamises.  

"Võti ei peitu seal. Ilmselt tahetakse võidelda Soomes ümbrikupalga vastu, mille pealt ei maksta tööjõumakse. Aga ma küsiks hoopis nii, et kust tekib see võimalus sularaha tekkeks üldse? Tegelikult saab ümbrikupalga probleemi suuresti leevendada siis, kui suudetakse hästi võidelda käibemaksupettustega. Praegu koguvad käibemaksu justkui ettevõtjad, kuid vaadates ostja pilguga, siis midagi ostes on seal käibemaks ju ka sees. Ostja tasub käibemaksu kauba müüjale. Kuid, kui too on olnud variettevõte või puhverettevõte, siis on seda kõike imelihtne muuta sularahaks. Ja omakorda finantseerida ümbrikupalka," tõi Helm näiteid.

"Teine osa on töötajate registreerimine. Ühiskond peab hakkama aru saama, milline hüve neilt ära kaob, kui nad ilma registreerimata tööd teevad kuskil ehitusplatsil või restoranis," lisas ta.

Äripäev küsib täna: kas Eestis võiks sarnaselt Soomele keelata sularahas palga maksmise.

 

 

 

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum