Sirje Rank • 31. märts 2013 kell 7:40

Küprose hoiuste kärbe kuni 60%

Küprose panganduse päästmine ja riigi pankroti vältimine võib lõigata riigi suurima panga Bank of Cyprus suurematelt hoiustajatelt kuni 60% garanteerimata hoiuse summast.

37,5% hoiusesummadest, mis ületavad 100 000 euro piiri, konverteeritakse panga aktsiateks, mis annavad tulevikus õiguse võimalikeks dividendideks, teatas Küprose keskpank. Täiendavad 22,5% hoitakse ajutiselt pangas kinni, et kindlustada panga rekapitaliseerimise tingimused, milles rahvusvaheliste abilaenu andjatega kokku lepiti. 90 päeva jooksul – pärast olukorra täpsemat hindamist – võidakse ka see osa konverteerida aktsiateks. Ülejäänud hoiusesumma saab omanik tagasi koos intressidega, vahendas agentuur Bloomberg Küprose keskpanga teadet.

Küprose president Nicos Anastasiades andis 25. märtsil nõusoleku, et 10 miljardi euro suuruse abilaenu saamiseks tuleb ka Bank of Cypruse suurematel hoiustajatel panga stabiliseerimiseks oma panus anda. Ühtlasi restruktureeritakse ning jagatakse heaks ja halvaks pangaks riigi suuruselt teine pank Cyprus Popular Bank.

Puutumata jäävad garanteeritud hoiused ehk summad kuni 100 000 euro piirini. Puutumata jäävad ka teiste Küprose pankade hoiustajad.

Ülejäänud 40% Bank of Cypruse klientide hoiustest, mis „pügamisele“ ei lähe, jäävad ajutiselt siiski külmutatuks, et tagada panga likviidsus. Seda raha ei kasutata aga panga kapitaliseerimiseks ning sellelt makstakse kehtivast tasemest 10% võrra kõrgemat intressi.

Küprose president Nicos Anastasiades vandus reedel, et hoiab riigi rahaliidus. Küprose elanikud üritavad samal ajal kohaneda piirangutega kapitali vabale liikumisele, vältimaks riigi finantssüsteemi kokkuvarisemist.

Hetkel kuum