Sirje Rank • 2. aprill 2013
Jaga lugu:

Küprose kapitalipiirangutes väike leevendus

Enne ametist lahkumist viis Küprose rahandusminister Michael Sarris täna lõpule läbirääkimised troikaga (Euroopa Komisjon, Euroopa Keskpank, IMF - toim.) 10 mld euro suuruse abilaenu tingimuste üle – ühtlasi teatati Küprose kapitalipiirangute kergest leevendamisest.

Tehingute maht, mis on lubatud ilma keskpanga heakskiiduta, tõsteti 5000 eurolt 25 000 eurole ning samuti saab kuu jooksul tšekkidega tasuda summas kuni 9000 eurot. Ülejäänud piirangud, mis ei võimalda näiteks päevas sularahaautomaadist rohkem raha välja võtta kui 300 eurot, jäid aga jõusse, vahendas agentuur Reuters.

Sarris ütles, et on abilaenu tingimuste kokkuleppimisega oma põhiülesande täitnud. Samuti pidas ta tagasiastumist kohaseks kontekstis, kus ta on üks uurimisaluseid isikuid panganduskriisi põhjuste väljaselgitamiseks täna algatatud juurdluses.

„Arvan, et selleks, et (uurijate) tööd kergendada, on õige esitada presidendile tagasiastumispalve, mida ma ka tegin,“ ütles Sarris.

Euroala jaoks pretsedenditute kapitalipiirangute täieliku kaotamise aega ei osanud Sarris täna veel nimetada.

Küpros kehtestas piirangud 28. märtsil, kui pea kaks nädalat suletud olnud pangad uuesti uksed avasid. Nende päevade jooksul pidas Küpros kõnelusi IMFi ja ELiga abilaenu saamiseks, et päästa riik pankrotist ja euroalalt mitte lahkuda.

Esimese väljamakse abilaenust saab Küpros tõenäoliselt juba järgmisel kuul. Laenu intressimääraks on 2,5% ning tagasimaksed algavad 10 aasta pärast.

Abilaenu tingimusena tükeldatakse Küprose suuruselt teine pank Popular Bank n.ö heaks ja halvaks pangaks. Head varad kantakse üle riigi suurimasse panka Bank of Cyprus, kus hoiustajatel tuleb garanteerimata hoiustelt (100 000 euro piiri ületavatelt summadelt) Küprose finantssüsteemi stabiliseerimiseks oma panus anda.

37,5% 100 000 euro piiri ületavatest hoiustest konverteeritakse panga aktsiateks ning täiendavad 22,5% külmutatakse esialgu puhvriks. Vajadusel võidakse ka need eurod konverteerida aktsiateks. Ülejäänud 40 protsendist garanteerimata hoiustest lasti väike osa – 10% - piirangu alt vabaks. Kõike 40% ei õnnestunud Küprose valitsusel bloki alt priiks kaubelda.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas