Suri Margaret Thatcher

Suurbritannia legendaarne ekspeaminister Margaret Thatcher suri eile 87aastaselt.

CNNi teatel sai Thatcher insuldi. Thatcher lahkus avalikust elust pärast esimest insulti 2002. aastal ning elas üle veel mitu insulti pärast seda.

Suurbritannia seni ainus naispeaminister juhtis konservatiive aastatel 1979-1990. Teda kutsuti Raudseks Leediks oma iseloomuomaduste ja kõva käega juhtimisstiili tõttu.

Thatcher õppis Oxfordi ülikoolis keemiat ja Londonis õigusteadust ning oli tudengina Oxfordi ülikooli Konservatiivide Ühenduse president. 1947–1951 töötas keemikuna ja hiljem oli kolm aastat advokaat.

Aastal 1951 abiellus ärimees Denis Thatcheriga ja 1953 sündisid neil kaksikud Mark ja Carol Thatcher.

1992. aastal sai Margaret Thatcher eluaegse parunessi tiitli, millega ta kuulus Suurbritannia parlamendi ülemkotta. Kirjutas memuaarid “Downing Streeti aastad” (ilmus Eestis 1995).

Thatcher leidis endale palju järgijaid üle maailma, kuid iseäranis Ida-Euroopa riikides, kes peale Nõukogude korra lagunemist otsisid endale uut majanduspoliitikat ja asusid toetama ka uusliberaalset majandusmudelit. Eestis on Thatcheri õpilaseks peetud endist peaministrit Mart Laari. Laar on öelnud, et  Thatcher nimetas teda oma lemmikõpilaseks.

 

Hetkel kuum