14. detsember 2013 kell 10:14

Päikesepaneelidaina ahvatlevamad

Ettevõtted, kes tarbivad palju elektrit, huvituvad järjest enam päikesepaneelide ostmisest.

"Siiani on Eestis päikeseenergeetikaga tegelenud peamiselt asjaarmastajad, kuid juba hakkavad ka tavatarbijad aru saama, et päikesest saadav energia on tasuta. Peab soetama ainult vajalikud seadmed," lausus päikesepaneelide ja -kollektorite müügi ja paigaldamisega tegeleva Eternalen OÜ juhatuse liige Andres Metsmägi.

Päikesepaneelide müük ja taastuvenergeetika on Metsmägi sõnul kindlasti Eestis suure kasvupotentsiaaliga valdkond. "Küsimus on ainult ajas, millal turg hakka kasvama ja kui kiiresti see toimub," märkis ta.

Siiani olevat turu kasvu takistuseks küllatki suur alginvesteering ning teadmatusest tulenev ebakindlus, et kas siinsel laiuskraadil asi ikka toimib.

Sellest hoolimata on Metsmägi sõnul Eesti ettevõtete huvi omal käel elektri tootmise vastu hakanud kasvama. Peamiselt huvituvad sellest just tootmisettevõtted, kellel on suur elektrtarbimine. "Ettevõtjad mõistavad, et investeerides täna elektritootmise seadmetesse, saavad nad nii öelda fikseerida enda jaoks toodetava elektri hinna järgnevaks 20-25 aastaks," põhjendas ta. Olenevalt mahust on Metsmägi sõnul võimalik saavutada turuhinnast odavamat elektrit.

Metsmägi tõi näiteks, et esimesed sammud elektrienergia tootmiseks on astunud Selver koostöös Kaarsilla Kinnisvaraga, kellel on valminud ka esimene päikeseenergiapark võimsusega 120kW. "Siiamaani toimib elektri tootmine plaanipäraselt ja loodame järgnevatel aastatel tootmisvõimsusi kasvatada. Projekteerimise kavandamise faasis on veel mõned tootmisettevõttete hooned," lisas Metsmägi.

Autor: Birjo Must, Kadri Bank

Hetkel kuum