Kohtutäitur arestis Leonid Apananski varad

29. jaanuar 2014, 00:00

Umbes kümme aastat tagasi Eestist lahkunud Leonid Apananski on kerkinud uuesti võla­nõudjate huviorbiiti. Kohtutäitur arestis detsembris legendaarse ärimehe viimased varad Eestis.

Mullu detsembri lõpus tegi kohtutäitur Elin ­Vilippus lisaks Apananski varade arestimisele keelumärke seadmise avalduse ärimehe väärtpaberitele ja äriühingutele. Samuti nõudis SEB Liising Eesti endiselt ettevõtjalt tagasi võlga, mis detsembri alguses ulatus üle 25 000 euro. Paar nädalat hiljem nõudis liisingufirma 2500eurost summat. Kohtutäitur ega pank konfidentsiaalsusnõudele viidates kommentaare ei andnud.

Apananskit ei õnnestunud Äripäeval kätte saada, samamoodi ei olnud ärimehe tegemistega kursis tema äripartnerid Eestis. Äripäevale teadaolevalt on Apananski siiani osanik kahes ettevõttes: lõbusõidu purjekatamaraanide tootmise ja müügiga tegelevas Käsmu Katamaraanid OÜs ja hambaravifirmas Lebor OÜ.

Kaasosanik pole viis aastat kohtunud. Käsmu Katamaraanide osaniku ja juhatuse liikme Andres Merilo sõnul pole ta Apananski kohta üle viie aasta midagi kuulnud, viimaste andmete järgi on ärimees Moskvas.

Tegevuse praktiliselt lõpetanud ettevõtte 2012. aasta majandusaruandes tuleb esile Leonid Apananski mullu juunis käsitsi kirjutatud allkiri. Küsides Merilolt, kuidas suudeti Apananski allkiri hankida, vastas firmajuht, et ta andis paberid kellegi teise kätte, kes toimetas need omakorda Apananskini. Kes oli “keegi teine”, ei suutnud Merilo meenutada.

Lebor OÜ osanik ja juht Ilya Gurvitš ütles, et firma kaasomaniku Apananskiga pole tal kokkupuudet juba kümmekond aastat. “Tõenäoliselt on ta kuskil Venemaal. See on suur  ja lai riik,” ütles Gurvitš, kes meenutab Apananskit lahke ja mitut võõrkeelt oskava mehena.

Käib emal külas. Võttes ühendust Apananski kunagise elukaaslase Marica Lillemetsaga, selgub, et legendaarne ärimees pole Eestiga lõplikult hüvasti jätnud. “Ma näen teda aastas üks-kaks korda, aga viimased kümme aastat on ta ikkagi valdavalt elanud Moskvas,” ütles Lillemets.

Tema sõnul alustas Apananski Moskvas töötamist 2002. aastal ning jäi sinna püsivalt umbes aasta hiljem. Lillemets suhtleb Apananskiga põgusalt siis, kui kunagine ärimees külastab Eestis elavat ema. Millega Apananski Moskvas praegu tegeleb, ei oska Lillemets öelda.

Suhtlusvõrgustiku Facebook andmetel on Apananski alates 2007. aastast abielus Elena Golubtšovaga ning elab Moskvas. Apananski viimane postitus Facebookis  pärineb 2012. aasta jaanuarist. Äripäev üritas endise ärimehega kontakteeruda ka suhtlusvõrgustiku abil, kuid tulutult.

  • Kes on Leonid Apananski?

Leonid Apananski sai ettevõtjana kuulsaks seoses Eesti-Iisraeli relvatehinguga 1993. aastal.

Ärimees eitas sel ajal vahendustasu saamist, kuid väidetavalt võis tulu olla 20 miljoni krooni (1,28 miljoni euro) väärtuses.

Samuti on Apananski tuntud 1990. aastate alguses asutatud kindlusseltside ASA ja AB Elukindlustuse pankrotistumisega. Nende ettevõtete pankrotihaldur Urmas Tross ütles tollal Äripäevale, et võrreldes näiteks ERA panga asutaja Andres Bergmanniga on Leonid Apananski skeemid oluliselt keerulisemad.

Tallinna politsei alustas 2001. aasta augustis Apananski tegevuse uurimist.

Neli kuud hiljem esitas ASA Kindlustuse ASi pankrotihaldur Toomas Saarma täiendava avalduse, mille kohaselt oli ASA Kindlustuse aktsionäridele ja võlausaldajatele tekitatud 38,9 miljonit krooni (2,49 miljonit ­eurot) kahju.

Keskkriminaalpolitsei alustas Apananski tegevuse uurimist 2002. aasta juunis, kahtlustades, et ASi AB Kindlustuse Grupp nõukogu ja juhatuse liikmed on ametiseisundit kuritarvitades riisunud firma raha ligi 48 miljonit krooni (3,07 miljonit eurot).

2003. aasta 27. jaanuaril kuulutati Leonid Apananski kahtlusaluseks ja teadaolev talle kuuluv vara arestiti tsiviilhagi tagamiseks.

Prokuratuur lõpetas kriminaalasja uurimise 2004. aasta septembris, tuues põhjuseks lühikese uurimisaja. Prokuratuur põhjendas asja lõpetamist muu hulgas sellega, et AB Kindlustuse Grupiga seotud vaidlusalustest tehingutest oli möödunud viis aastat ehk aegumistähtaeg, seetõttu puudus võimalus uurimist jätkata.

Eestist lahkus Apananski 2003. aasta märtsis, kui lendas Moskvasse.

 

Mis on mis

Käsmu Katamaraanid OÜ

Asutatud 2000. aastal
Käive 0
Ärikasum 0
Omanikud Leonid Apananski (33,30%), Andres Merilo (33,30%), Sergei Netšajev (33,30%)

  • Lebor OÜ

Asutatud 1992. aastal
Käive 47 613 eurot
Ärikasum 1977 eurot
Töötajate arv 8
Omanikud Leonid Apananski (33,33%), Anatoli Djatškovski (33,33%), Ilja Gurvitš (33,33%)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2014, 18:31
Otsi:

Ava täpsem otsing