Terve aasta võib jääda langusesse

SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe hinnangul võib suure tõenäosega kogu aasta majanduskasv negatiivseks jääda. Esialgsetel andmetel vähenes Eesti SKP tänavu esimeses kvartalis aastases võrdluses tervelt 1,9 protsenti.

„Antud number esimese kvartali kohta kinnitab minu varasemalt rõhutatud tõdemust meie prognoosi kohta käesolevaks aastaks, et 0,5%ne kasv aasta kokkuvõttes on ikkagi pigem positiivses ääres ootus ning eeldab seda, et aasta teises pooles välisnõudlus paraneb. Vägagi tõenäoliselt võib terve aasta ikkagi miinuses lõppeda,“ selgitas Arumäe panga saadetud kommentaaris.

„Langus ilmselt jätkub ka teises kvartalis võrreldes eelmise kvartaliga, kuigi oodatavalt väiksemas määras. Majanduse aastakasvu positiivseks taastumist ootaks ma kõige varem järgmisel aastal.“

Arumäe sõnul on muretsemiseks põhjust neil, keda langus eelkõige puudutab. „Kuna langus ei ole majanduses ühtlane, ei ole ka inimeste olukord selles sarnane. On inimesi, keda langus puudutab rohkem ja teisi, keda see vähem puudutab. Üldises plaanis suurendab see kindlasti ka ebakindlust majanduses tervikuna ja tähendab nii mõnelegi ettevõttele ja ka riigile taas kohandumisplaanide elluviimist,“ selgitas Arumäe.

Arumäe arvates oli oodatult peamiseks langussektoriks transpordisektor. Lisaks kahanesid veel kinnisvarasektor ja energeetika, samuti sugugi mitte üllatuslikult. Ehitust pole statistikaamet eraldi välja toonud, kuid ilmselt oli ka see üks peamisi langussektoreid. Sektorid, mis siiani olid kasvu vedavad, on kasvus aeglustunud, sealhulgas töötlev tööstus.

„Seega ühe järeldusena võib välja tuua, et majanduse nõrkus on levinud laiemaks kui see eelmisel aastal oli, kuid ilmselt on ikkagi mõni valdkond, kus ka kasv on säilinud. Eksport oli esimeses kvartalis languses ja see ei tõota paranevat majanduse väljavaadet ka järgmiseks kvartaliks,“ ütles Arumäe.

Hetkel kuum