Mait Kraun • 12. august 2014 kell 20:40

Colgate Totalis kasutatav kemikaal ohtlikum kui arvatud

Kemikaali triklosaan seostatakse vähirakkude kasvu ja arenguhäirete tekkega loomadel. Regulaatorid uurivad, kas kemikaali on seepides, lõikelaudades ja mänguasjades ikka ohutu kasutada.

Samal ajal panevad miljonid inimesed igapäevaselt suhu hambapastat Colgate Total, milles kasutatakse triklosaani väidetavalt igemehaiguste vältimiseks.

Colgate’i sõnul on nende toode "Total" täiesti ohutu, tsiteerides samal ajal USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiitu triklosaani kasutamiseks hambapastas. Viimasel ajal on teemat lähemalt uuritud ning asjad pole sugugi nii must-valged, nagu Colgate on väitnud, vahendab Bloomberg.

Toidu- ja Ravimiamet on triklosaani kohta Colgate’i poolt avaldatud teadustööd üldsuse eest varjus hoidnud. Hiljuti tehti tööd pärast kohtuvaidlust siiski avalikuks.

Tööd näitasid, kuidas üks USA rangemaid institutsioone – Toidu- ja Ravimiamet – on oma otsuste puhul heaks kiitnud kemikaali, mille kohta on teadustöid teinud taotleja, Colgate ise. Samuti triklosaani tootvad ettevõtted.

Colgate'i esitatud teadustööde kõrvutamisel uuemate töödega tekkis mitmeid küsimusi triklosaani lubatavuse kohta. Mitmed teadlased ütlesid, et uuringuid tuleb korrata.

Needsamad uuringud näitasid, et triklosaan tekitab väärarenguid hiirte ja rottide luudes. Colgate ütles tol ajal, et järeldused ei ole asjakohased. Samas on uuemad teadustööd tõestanud, et kemikaal rikub endokriinsüsteemi ja häirib hormonaalset funktsioneerimist.

Peamiselt süüdistatakse kemikaali liiga kergekäelises lubamises USA Toidu- ja Ravimiametit. Samas võib kemikaali keelustamine ka Colgate'ile endale tõsiseid kahjusid tekitada.

 

Hetkel kuum