• Jaga lugu:

  Naistippjuhtidel on kõrgem palk

  Yahoo juht Marissa Mayer.Foto: Reuters/Scanpix

  Suurte börsifirmade juhtide seas on väga vähe naisi. Kui aga naised on lõpuks tippu murdnud, siis rahaliselt hinnatakse neid kõrgemalt.

  Börsifirmade eesotsas olevad naised

  Meg Whitman, Hewlett-Packard

  Asus firmat juhtima 22.09.2011, aktsia hind oli toona 22,8 USD

  Aktsia hind praegu 32,24 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 41,4%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 66,2%

  Indra Nooyi, PepsiCo

  Asus firmat juhtima 01.10.2006, aktsia hind oli toona 64,33 USD

  Aktsia hind praegu 93,01 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 44,6%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 41%

  Marissa Mayer, Yahoo

  Asus firmat juhtima 17.07.2012, aktsia hind oli toona 15,6 USD

  Aktsia hind praegu 37,97 USD

  Aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 143,4%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 37,7%

  Ursula Burns, Xerox

  Asus firmat juhtima 01.07.2009, aktsia hind oli toona 6,61 USD

  Aktsia hind praegu 12,78 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 93,3%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 103,4%

  Virginia Rometty, IBM

  Asus firmat juhtima 01.01.2012, aktsia hind oli toona 186,3 USD

  Aktsia hind praegu 183,8 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud -1,3%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 47%

  Irene Rosenfeld, Mondelez Int.

  Asus firmat juhtima 11.06.2012, aktsia hind oli toona 38,14 USD

  Aktsia hind praegu 32,8 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 14%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 43,5%

  Ellen J. Kullman, DuPont

  Asus firmat juhtima 01.01.2009 aktsia hind oli toona 26,18 USD

  Aktsia hind praegu 65,88 USD

  Aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 151,6%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 101,5%

  Denise Morrison, Campbell Soup

  Asus firmat juhtima 01.08.2011, aktsia hind oli toona 29,77 USD

  Aktsia hind praegu 42,29 USD

  aktsia tootlus tema juhtimise ajal on olnud 42%

  S&P 500 tootlus samal ajal on olnud 45,9%

  Allikas: Yahoo Finance

  Naistippjuhtide teemat on kahjuks võimatu lahata Tallinna börsifirmade näitel, sest esiteks on Tallinna börs valimina liiga väike ning teiseks juhib vaid üht Eesti börsifirmat naine. Selleks erandiks on Premia Foods, kelle juhatuse esimees on Katre Kõvask.
  Naisi börsifirmade eesotsas vähe. Vaadates üle Atlandi ookeani läände, siis isegi maailma suurimas majanduses ja sotsiaalselt ühes enim arenenud ühiskonnas on suuri firmasid juhtivate naiste osakaal üllatavalt väike. Fortune 500 ja 1000 ettevõtetest vaid 4,6% juhib naine. Mis veel kurvem - vaid 14,6% kõigist juhtkonna positsioonidest kuulub naistele, selgub uuringufirma Catalyst andmetest.Samas on näha, et trend sel suunal on positiivne. 1995. aastal ei juhtinud ükski naine Fortune 500 ettevõtet, kuid selle aasta alguseks oli number kasvanud 23ni. Küll aga on tippu jõudnud naised väga hästi makstud. 2012. aastal oli S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete meestegevjuhtide mediaanpalk 9,8 miljonit, millest enamik naistegevjuhte teenib rohkem, märgib Catalyst.
  Naiste palk on kõrgem. Uuringufirma NerdWallet toob oma 2012. aasta uuringus välja, et kui Fortune 500 meestegevjuhtide mediaanpalk oli 9,8 miljonit dollarit, siis naisjuhid teenisid 11,1 miljonit ehk 13% rohkem.
  Andmed võib muidugi veidi moonutada fakt, et naiste valim oli päris väike - 18 naist ja 482 meest. Loo juures olev tabel näitab, et nende 18 naise hulgas on neid, kes juhivad hiiglaslikke ettevõtteid. Selliste ettevõtete juhid teenivad juba ainuüksi firma suuruse pärast rohkem. Need üksikud n-ö superstaar-tegevjuhid nagu näiteks Marissa Mayer või Indra Nooyi mõjutavad naiste keskmist palka palju rohkem, kui näiteks Tim Cook või Mark Zuckerberg suudavad mõjutada meeste keskmist palganumbrit.
  Seega võib öelda, et kui ollakse kadalippudest lõpuks läbi murtud, siis vähemalt rahaliselt hinnatakse naistegevjuhte rohkem. Ja see kadalipp firma kõige kõrgemale kohale on naiste jaoks päris raske. NerdWalleti andmeil on ligi pooled USA parimate ärikoolide lõpetajad naised, ent Fortune 500 ja 1000 ettevõtetest juhivad nad vaid 5%. See tähendab, et vaid kõige muljetavaldavamad ja helgema peaga naised jõuavad firma etteotsa.
  Üks teine näitaja viitab aga, et naiste kompensatsioon on väiksem kui meeste oma. Kasumit teenivad S&P 500 firmad maksid naistegevjuhtidele töötasuna keskmiselt 13 005 dollarit iga kasumina teenitud maksueelse miljoni dollari pealt. Mehed teenisid seevastu 15 935 dollarit ehk 23% rohkem.
  Firma edu juhi soost ei sõltu. Näitajaid on mitmesuguseid, kuid näha on, et naistegevjuhi palkamine firmale edu ei kindlusta. Vähemalt mitte börsil. Loo juurde olen koostanud tuntuimate Fortune 500 ettevõtete naisjuhtide edetabeli ning toonud kõrvale firma aktsia tootluse nende ametisse asumise ajast ning kõrvutanud selle S&P 500 indeksi tootlusega.
  Kaheksast firmast vaid kolm on suutnud turgu edestada ning vaid kaks neist on märkimisväärselt paremini esinenud. Üks neist ehk Mayeri juhitud Yahoo aktsia on tõusnud mitte firma hea juhtimise või finantsseisu pärast, vaid Alibaba börsidebüüdi pärast. Yahoo omas Hiina kommertshiius 24% osalust.
  Kirjutasin läinud kuul, et tegelikult on Yahoo aktsia sedavõrd alahinnatud, et võlgade, Alibaba ja muu mahaarvamisel oleks firma tegelik väärtus hoopis negatiivne. Fakt on ka see, et Mayeri juhtimisel on firma käive ja tegevuskasum kahanenud.
  Seega vähemalt selle üsna piiratud valimi ja lihtsa analüüsi puhul võib järeldada, et investorid üleliia tugevalt naisjuhte ei hinda. Või vähemalt nende juhitavaid firmasid, sest firma ei koosne ega sõltu ainult tegevjuhist.
  Naised on kaasavamad. Küll aga on erinevad uuringud näidanud, et naised on väga edukad firma eesotsas. Tihti võib just naisjuht olla otsuste langetamisel meeskonda kaasavam ning üldiselt ollakse tiimiliikmete vajaduste osas tähelepanelikumad. On huvitav fakt, et juhatused, kuhu kuuluvad ka naised, maksavad ülevõtmiste eest vähem ning üldiselt sooritavad ka vähem ülevõtmisi.
  Kokkuvõttes võib öelda, et mitmekesisus vaid rikastab firma töökultuuri, avab uusi vaatenurki ning Ühendriikide näite varal võib öelda, et juba firma juhatusse jõudnud naised on vägagi kvalifitseeritud firmat juhtima. Küsimus on usalduses.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhtimine avalikus sektoris meenutab absurdiklassikat
Riigikogu erakondade tagatubades ei säästeta jõudu leidmaks sobivat kulpi, millega presidendivalimiste katlast rammusamad palad välja õngitseda, samal ajal kui avalik sektor eesotsas valitsusega ägab süvenevas juhtimiskriisis, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Riigikogu erakondade tagatubades ei säästeta jõudu leidmaks sobivat kulpi, millega presidendivalimiste katlast rammusamad palad välja õngitseda, samal ajal kui avalik sektor eesotsas valitsusega ägab süvenevas juhtimiskriisis, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
USA aktsiaturud lõpetasid börsinädala langusega
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Täna saab viimast päeva teisest pensionisambast lahkumisest loobuda Seni on avalduse tagasi võtnud ligi 4000 inimest
Täna on viimane päev, mil aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud inimestel on võimalus lahkumise avaldus tagasi võtta. Praeguseks on seda teinud ligi 4000 inimest, teatas rahandusministeerium.
Täna on viimane päev, mil aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud inimestel on võimalus lahkumise avaldus tagasi võtta. Praeguseks on seda teinud ligi 4000 inimest, teatas rahandusministeerium.
Kaks tehast Eestis saavad uue omaniku
Soome elektriseadmete tootja Ensto müüb poole ettevõttest prantslastele, Eestis saavad uue omaniku Ensto Buildingu tehased Keilas ja Paides.
Soome elektriseadmete tootja Ensto müüb poole ettevõttest prantslastele, Eestis saavad uue omaniku Ensto Buildingu tehased Keilas ja Paides.