Marge Väikenurm • 16. detsember 2014
Jaga lugu:

Raivo Vare: Venemaa on lõksus

Majandusekspert Raivo Vare tõdeb, et olukord Venemaal on kehv.
Majandusekspert Raivo Vare tõdeb, et olukord Venemaal on kehv.   Foto: Raul Mee

Täna öösel tõstis Venemaa keskpank baasintressimäära 10,5%-lt 17-le, mis näitab, kuivõrd keerulises olukorras riik on, ütles majandusekspert Raivo Vare.

“See näitab häda. Nad on keerulises olukorras, olles sattunud lõksu, kus rubla odavneb ja teisalt inflatsioon pitsitab. Keskpank püüab asju ohjata. Samal ajal vähendab see rubla pakkumist vabal turul, vähemalt peaks seda tegema, ja tooma raha tagasi seisma. Kas see ka juhtub, eks näis,” rääkis Vare. “Kardan, et see asi ei lahenda fundamentaalseid probleeme. Pigem pidurdab investeerimisaktiivsust, mis on niigi kukkunud.”

Investeeringute peatumine ja vähenemine ei ole veel põletav probleem, kuid mõne aja pärast võib selleks muutuda.

Venemaal toimuvat tähelepanelikult jälgiv Vare ütles, et üldine pilt ei näita midagi head. “Kehv seis on. Kui juba täna on võimudel olemas tagavarastsenaarium, mis ütleb, et SKT võib langeda kuni 10 protsenti… “ ütles Vare. Keskpank hoiatab samal ajal, et see võib langeda 4,5-4,7 protsenti, kui nafta hind on jätkuvalt 60 dollarit barreli kohta.

“Nad peavad järsult tagasi tõmbama väljaminekuid – tuleb eelarve kulupoolt alandada. Täna on juba pensionide kallale mindud, ametnike palgatõusud on külmutatud, jäetakse ära aastavahetuse korporatiivüritusi. Juba räägitakse relvastusprogrammide edasilükkamisest,” lisas Vare.

Kõige suurem kannataja on Venemaal kriisi tõttu ettevõtja, kes tahab äriajamiseks pangast laenu saada. “Kõik, mis puudutab laenu võtmist, läheb kallimaks ja valusamaks. Toimuv mõjutab kindlasti ka tavainimest, kes hakkas kiirkorras välisvaluutat ostma, kartes rubla langust. Siis, kui kukkumine toimus 6-7 protsendise sammuga, ei saanud ükski inimene, kellel valuutat vaja, rahulikult paigal püsida.”

Vare rääkis, et kuna rubla kogu aeg odavneb, siis ostuvõime langeb, väheneb ka nõudlus kaupade järele, mida Eesti Venemaale ekspordib.

Peale selle tuleb Eestisse järjest vähem turiste, mida on juba praegu märgata. Venemaal toimuv mõjutab nii positiivselt kui negatiivselt ka siinset investeerimiskliimat.

“Negatiivne on, et kõiki riike Venemaa ümbruses vaatab rahvusvaheline finance community pikema pilguga, mis pidurdab investeerimisaltust,” lausus Vare. “Samas on positiivne, et osa Vene kapitalist, mis enne seda veel ei teinud, mõtleb põgenemisele Venemaa jurisdiktsiooni alt lähipiirkondadesse.”

Venemaa ekspordisektoris võib võimekus Vare hinnangul tänu rubla odavnemisele isegi kasvada, hakates odavamate kaubagruppidega meie turule konkurentsi pakkuma. “Võib tulla vene kaupa, mis ei olnud nii konkurentsivõimeline – tootjahinnad lähevad rubla odavnemise tõttu alla. See on seotud igasuguste vidinate ja laiatarbekaubaga.”

Vare märkis, et Venemaa ökonomistid tõmbavad paralleele 1998. aasta kriisiga. “Vene tippjuhid – president ja peaminister – lubavad, et hiljemalt järgmise aasta teiseks kvartaliks ronivad naftahinnad tagasi üles, mis toob kohest leevendust. Analüütikud ütlevad, et ronivad küll tagasi, aga mitte sinna, kus olid,” lisas Vare.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt