Alyona Stadnik • 27 aprill 2015

Hotelliliit: kas valitsus korraldas „pakazuhha"?

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse ase-esimees Feliks Mägus  Foto: Andras Kralla

Tänasel rahandusministeeriumi korraldatud majutusteenuste käibemaksutõusu teemalisel ümarlaual ei lubatud midagi ning jäi kõlama lause, et koalitsioonlepingut tuleb täita.

Koalitsioonileppe täitmiseks ühe vajaliku katteallikana on valitsus näinud ette tõsta aastast 2017 majutusteenuse käibemaksumäära 9 protsendilt 20 protsendile.

"Ei saanudki ta aru, kas tegemist oli „pakazuhhaga“, et pärast öelda, et näete, me ju kaasasime huvigrupid, või siira tahtega saada rohkem infot, et veel kord läbi mõelda, kas käibemaksutõstmise otsus on õige või ei," ütles Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse aseesimees Feliks Mägus.  

Samas ta tõdes, et hea, et minister ümarlaua kokku kutsus. "Osalesid koalitsiooni kõik esindajad. Ministrid Sester ja Palo ning Reformierakonnast Toomas Kivimägi ja Remo Holsmer," kommenteeris Mägus. "Kuulati kõik osapooled ära. Ametnikud ja poliitikud kirjutasid ettevõtlusorganisatsioonide arvamused ja kommentaarid üles ning lubasid läbi arutada. Mingeid lubadusi nad ei andnud. Kõlama jäi, et koalitsioonilepingut tuleb täita," tõdes Mägus.

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul kutsus ta laua taha huvigrupid, et nad saaksid esitada kõik argumendid kavandatud muudatuse mõju kohta. "Pean seda diskussiooni väga vajalikuks, sest valitsus ja riigikogu peavad olema võimalikult hästi teavitatud otsuse võimalikest mõjudest," märkis Sester. "Kuigi kõiki maksumuudatusi tuleb eraldi hinnata, on vaja arvestada ka laiemat konteksti."

Ta lisas, et valitsuslepe parandab madalapalgaliste toimetulekut, langetab tööjõumakse ning parandab lastega perede toimetulekut. "Need on teemad, millega tuleb Eesti arengu huvides tegeleda. Selles on ka maksutõusude tuumküsimus - neid ei võeta ette selleks, et avalikku sektorit paisutada. Vastupidi, valitsemiskulusid tuleb kokku tõmmata nendest sõltumata," sõnas Sester.

Ümarlauda olid kutsutud ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon, Hotellide ja Restoranide Liit, Eesti Turismifirmade Liit, MTÜ Eesti Maaturism, Eesti Spaaliit, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, ettevõtlusminister, rahanduskomisjoni esimees ja majanduskomisjoni esimees.

Arutelule ei kutsutud ajakirjanikke, maksueksperte või analüütikuid, ka polnud esindajat konjunktuuriinstituudist, kus koostati möödunud aastal põhjalik uuring käibemaksumäära mõju kohta majutusasutustele.

Ümarlaual olid kõne all meetmed, mida riik saaks võimaliku käibemaksumäära tõusu mõju leevendamiseks rakendada. "Olen sel teemal pidanud nõu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja EASiga ning loodan, et õnnestub kokkuleppele jõuda mitme sisuka turismi toetava abinõu rakendamises," märkis Sester.

Hetkel kuum