Äripäev • 26. mai 2015 kell 9:45

Tippärimeeste energiafirma emiteeris suurel hulgal võlakirju

Nelja Energia finantsjuht Kalle Kiigske  Foto: Jaanika Vider

Eesti tippärimeestele kuuluv ettevõtte Nelja Energia emiteeris 50 miljoni euro mahus võlakirju.

Vardar Eurus AS 77,17%;

Ivard OÜ 5,21% (omanik Peeter Mänd);

AS Vestman Energia 4,21% (Aivar ja Merit Berzin);

JMB Investeeringute OÜ 4% (Jüri Mõis);

HTB Investeeringute AS 2,43% (Hannes Tamjärv);

OÜ Atradius 2,3% (Kalle Kiigske);

OÜ Solarcom 2,3% (Martin Kruus);

Ambient Sound Investments OÜ 1,42% (Ahti Heinla, Jaan Tallinn, Priit Kasesalu, Toivo Annus);

OÜ Greatway 0,53% (Arti Arakas);

OÜ United Partners Investments 0,27% (Tarmo Rooteman, Mart Tooming);

OÜ Kakssada kakskümmend volti 0,15% (Raivo Hein).

Emiteeritud võlakirjadele on rahvusvaheline sertifitseerimisettevõte DNV GL omistanud roheliste võlakirjade (Green Bond) sertifikaadi. See sertifikaat väljastatakse väärtpaberitele, millelt saadavad vahendid investeeritakse keskkonnasõbralikel alustel.

„Antud võlakirjaemissioon on osa meie pikemaajalisest strateegiast kaasata finantsturgudelt raha jätkuva kasvu finantseerimiseks. Emiteerides esimesena Balti riikides rohelisi võlakirju tutvustab Nelja Energia end kui Baltikumi suurimat taastuvenergia ettevõtet investoritele nii Skandinaavias kui ka mujal Euroopas,“ sõnas Nelja Energia finantsjuht Kalle Kiigske.

Alles märtsis toimus ettevõttes oluline vangerdus, kui Nelja Energia suurim aktsionär, Norra energiafirma Vardar Eurus kasutas investeerimispanga EBRD 11% aktsiaosaluse eelisostuõigust. Osalusest olid huvitatud ka infrastruktuuri- ja pensionifondid. Ettevõtte omanikeringis on ka näiteks Jüri Mõis, Hannes Tamjärv ja Raivo Hein.

Emissioonist saadavaid vahendeid kasutatakse peamiselt uuteks investeeringuteks Lätis ja Leedus. Võlakirjad on 6aastase tähtajaga ning noteeritakse Oslo börsil. Võlakirju märkisid kutselised investorid nii Baltikumis, Skandinaavias, Suurbritannias kui ka mujal Euroopas.

„Oleme positiivselt üllatunud Baltikumi investorite nõudluse osas, mis ületas selgelt meie esialgseid ootusi,“ kommenteeris tehingut Mihkel Torim, Swedbank Eesti Investeerimispanganduse osakonna juhataja.

Nelja Energia AS on Baltikumi suurim tuuleenergia tootja, omades tuuleparke Eestis ja Leedus kogumahus 220 MW. Tänaseks on investeeritud enam kui 400 miljonit eurot. Lisaks on ettevõttel osalused biogaasi jaamades, elektrienergia müügi ja kauplemisega tegelevas ettevõttes ning tuuleparkide hooldusettevõttes. 2014. aastal tootis ettevõte 495 GWh elektrit.

Hetkel kuum