9. juuni 2015 kell 19:42

Alibaba tegevjuht: kahetsen, et börsile läksime

Alibaba kaasasutaja ja tegevjuht Jack Ma  Foto: EPA

Maailma suurima aktsiaemissiooni (IPO) korraldanud Alibaba kaasasutaja ja tegevjuht Jack Ma kahetseb oma otsust Alibaba turule viia, vahendab CNN Money.

Kaubandus.ee ja Omniva toovad Hiina internetikaubanduse hiidettevõte Alibaba juhi Jack Ma konsultandi Porter Erismani Eestisse esinema. Porter Erisman asub üles 14. oktoobril Kaubanduse Aastakongressil ja räägib sellest, kuidas Alibabast sai maailma üks suurim kaubandusettevõte. Lisaks toimub õhtul kinos filmiseanss, kus tuleb Eestis esmaettekandele film Alibaba eduloost. Vaata rohkem www.kaubandus.ee

Tartu Tarbijate Kooperatiivi juhatuse esimees Tarmo Punger, LPP Retail Estonia juht Tarmo Põiklik, Sportland International Grupi juhatuse liiga Are Altraja ja Svensky Kaubanduse müügidirektor Kaimo Salumets esinevad 14. oktoobril Kaubanduse Aastakongressil kaupmeeste vestlusringis, kus räägivad Eesti kaubanduse lähiaja arengusuundadest.

Kes on Porter Erisman? Porter Erisman töötas aastatel 2000-2008 Hiina e-kaubanduse gigandi Alibaba.com asepresidendina. Pärast Alibabast lahkumist väntas Porter oma Alibaba kogemustest dokumentaalfilmi "Crocodile in the Yangtze", mis avab Hiina internetirevolutsiooni telgitaguseid ning on võitnud mitmeid auhindu. Hetkel tegutseb Porter e-kaubanduse konsultandi ja avaliku esinejana üle kogu maailma. Lisaks on ta kirjutanud raamatu "Alibaba's World".

 

Vaatamata saavutatud rekorditele ütles Hiina e-kaubandusettevõtet juhtiv Ma, et elu on pärast aktsiaemissiooni muutunud palju keerulisemaks.

"Nüüd, pärast IPOt, on palju halvem," ütles Ma teisipäeval New Yorgis peetud kõnes. "Kui mul oleks teine elu, siis ma oleks oma ettevõtte privaatseks jätnud," ütles ta.

Ma kommentaarid panevad kulmu kergitama. Need tulid vaid aasta pärast seda, mil Alibaba kogus New Yorgi börsil toimunud aktsiaemissiooni käigus rekordilised 25 miljardit dollarit. Peale seda on ettevõte olnud vägagi edukas.

Börsile tulevad ettevõtted satuvad tavaliselt kohe investorite, regulaatorite ja meedia "põhjaliku järelvalve" alla. Kuna Alibaba tekitas palju kära ning emissioon oli eriti edukas, on need faktorid tugevalt võimendunud.

"Ei ole enam nii, et ainult oma inimesed vaatavad, mida sa teed. Terve maailm vaatab. Sellega tuleb harjuda," ütles Alibaba asutaja.

Alibaba hindas IPO ajal aktsia väärtuseks 68 dollarit. Praeguseks on ettevõtte aktsiad väärt veidi alla 88 dollari.

Hetkel kuum