Kaisa Gabral • 26. august 2015 kell 8:45

Iga kolmas alustav ettevõtja kutsutakse maksuametisse vaibale

Iga kolmas alustav ettevõtja kutsutakse maksuametisse vaibale  Foto: PantherMedia/Scanpix

Levinud on skeemid, kus käibemaksukohustuslase numbri taotlemisel kasutatakse puhta taustaga inimesi. Et skeeme ära hoida, teebki amet kontrolle, ütles maksuameti kontrolliosakonna talituse juhataja Monika Jõesaar.

Möödunud aastal esitati maksuametile 10 664 käibemaksukohustuslaseks registreerimise avaldust, neist 28% kohta alustati kontrolli.

Kontrollitakse nii probleemse taustaga maksumaksjaid kui ka neid, kes alustavad ettevõtlusega. Puhta taustaga inimesi kontrollides on eesmärk veenduda, et ettevõtlusega reaalselt soovitakse alustada.

“Põhjuseks on olukorrad, kus heausklikke on ära kasutatud ehk isikud on sattunud ettevõtte juhatusse variisikuks. On skeeme, kus pärast käibemaksukohustuslase numbri saamist tehakse maksupettus ja jäetakse ettevõte maksuvõlgadega maha. Seejärel kordub sama skeem juba uues ettevõttes,” selgitas Jõesaar. Kontrollid aitavad tema sõnul ära hoida olukordi, kus heauskne füüsiline isik jääb ise täbarasse olukorda, kui võlgu hakatakse sisse nõudma temalt kui ettevõtte juhilt.

Jõesaare sõnul sai 40% käibemaksukohustuslase numbri taotlejaist numbri järgmisel päeval, 32% sai selle pärast ettevõtluse kohta küsimustiku täitmist ja 28% kohta alustati kontrolli. “Kontrollimise järel jäeti käibemaksukohustuslaste registrisse kandmata 11% avalduse esitanutest,” selgitas ta kontrolli suurenemist.

Äripäev kirjutas täna, kuidas maksuameti kontroll hirmutas ettevõtjat.

Hetkel kuum