Sirje Rank • 17. september 2015 kell 9:30

Soome on mures oma reitingu pärast

Soome lipp  Foto: Andras Kralla

Reedel Soomes toimuva suurstreigi varju on jäänud, et samal päeval avalikustab reitinguagentuur Fitch oma hinnangu Soome majanduse seisule, kirjutab Kauppalehti.

Ajaleht Financial Times juba prognoosis, et Soome jääb tipptasemel AAA reitingust ilma ja langeb AA+ klassi. Agentuur S&P kukutas Soome tippliigast juba läinud aasta oktoobris ning agentuurilt Moody’s, kes seni Soomet veel tippreitingu vääriliseks hindas, on uut arvamust oodata oktoobri alguses.

Ilmselt pidas Soome valitsus silmas ka reitinguagentuuride tulevaid hinnanguid, kui käis lauale oma abinõud Soome konkurentsivõime tõstmiseks. Reedel paistab, mida Fitch neist arvab.

AA+ reiting ei ole halb, kirjutab Kauppalehti, kuid reitingu langetamine on kehv signaal välismaailmale ning see võib tõsta Soome jaoks laenuraha hinda, kuna investorite usaldus väheneb.

Äsja Soome majanduse seisust raporti avaldanud IMF toetas Soome valitsuse kurssi, märkides paraku, et see on alles hea algus. Muudatused alles algavad.

Kauppalehtigi soovitab, nii nagu kolmapäeva õhtul erakorralise telepöördumise teinud peaminister Juha Sipilä, tööturu osapooltel ise lahendusega välja tulla, selle asemel et käiku lasta valitsuse n.ö sundmeetmed. Mõni päev on veel aega, enne kui parlament valitsuse ettepanekuid menetleb.

Ühtlasi tuletab leht soomlastele meelde, kuidas euroala teiste kriisiriikide hädasid pealt vaadates imestati Soomes, et nende riikide rahvas oma majanduse kehvast seisust aru ei saa. Nüüd on Soome ise samas seisus. Kui ei usuta peaministri selgitusi, eks siis peavad kõnelema reitinguagentuuride ja teiste välismaiste hindajate külmad numbrid, nendib leht.

Hetkel kuum