Alyona Stadnik • 23. september 2015 kell 5:00

Ainulaadne keemiatehas ootab pöörast kasumit

Novotrade Invest ASi juhatuse esimees Dmitri Hainatski.  Foto: Raul Mee

Ida-Virumaa naftakeemiaproduktide ja orgaaniliste kemikaalide tootja Novotrade Invest AS plaanib lähiaastail investeerida tegevuse laiendamiseks 10 miljonit eurot, vaatamata sellele, et nafta hindade langus on ka neile pitseri vajutanud.

Novotrade Invest AS kasvas välja ASist Viru Aromaatika, mis kuulus 2002. aastani Viru Keemia Grupile.Tehas põhineb Eesti kapitalil.Ettevõtte omanikud: 50% Evgeniy Erofeen, 50% Sergei Volžinski.Sergei Volžinski oli Äripäeva rikaste edetabelis 2013. aastal 470. kohal. Äripäev hindas tema varanduse väärtust toona 5,9 miljonile eurole.

Kui mullu kasvas ettevõtte käive 63%, ulatudes üle 114 miljoni euro, siis tänavu on see tagasihoidlikum.

"Selle aasta käive ei ole nii suur kui eelmise aasta oma," ütles Novotrade Invest ASi juhatuse esimees Dmitri Hainatski. "Selleks aastaks prognoosime umbes 100 miljoni eurost käivet – nelja miljoni eurone langus on seotud naftahindadega. Meie mahud küll kasvavad, aga rahalises mõttes käive langeb," selgitas ta.

Julge käibekasvuplaan

Hainatski prognoosib järgmise aasta käibeks 110-120 miljonit eurot. "Tänavused prognoosid ütlevad, et naftahinnad ei muutu, aga tulevaks aastaks on oodata väikest hinnatõusu," selgitas ta oma optimismi.

Hainatski: teist sellist tehast ei ole

Mõned Eesti ja Baltimaade väikefirmad tegelevad täna sellega, et puhastavad naftajääke veest ja tahketest lisanditest, suurem osa põletab jääke erikatlamajades. Kuid ükski ei töötle naftatöötlemise jääke kasulikeks süsivesinikeks, nagu on kütteained ja polümeerid. Nii et Novotrade Investi tehas on oma regioonis unikaalne. Lisaks on tehase vaikude tootmiseks kasutatav pideva termilise polümerisatsiooni tehnoloogia ainulaadne kogu Euroopas.

 

Kui 2014. aastal oli Novotrade Investi kasum pea 600 000 eurot, siis tänavune prognoos on pea 2 miljonit. "Kindel number saab selgeks aasta lõpuks ja seda kindlasti veel korrigeeritakse. Kuna me ostame tooteid, töötleme neid ja müüme edasi, siis osade toodete ja toorainete hinnad sõltuvad börsinoteeringutest ja selguvad lõplikult alles müügile järgneval kuul," rääkis Hainatski.

"Meie põhilised ekspordipartnerid on Euroopa Liidu riigid, aga ka Valgevene, Venemaa, Ukraina," märkis Hainatski. Oma toodangu ekspordivad nad põhiliselt läbi Muuga ja Riia sadama. "Lisaks müüme ka Indiasse ja Hiinasse. Lai haare," märkis Hainatski.

Sortiment mitmekesistub

Laia haaret tõendavad ka ettevõtte investeerimis- ja kasvuplaanid. Tänavu andis keskkonnaamet Novotrade Investile loa oma tootmist laiendada. "2012. aastal hakkasime me tehast laiendama ja samal aastal ehitasime ka uued laod ja mahutipargid. See rekonstrueerimine sai lõpuni viidud 2014. aastal," sõnas Hainatski.

Eesti Edukamate Ettevõtete TOP 1002013. aastal 284. kohal2012. aastal 151. kohal2011. aastal 38. kohal2010. aastal 229. kohal2009. aastal 35. kohal.

Eksportivate ettevõtete TOP2013. aastal 10. kohal

Ida-Virumaa TOP2013. aastal 47. kohal2012. aastal 29. kohal2011. aastal 4. kohal2010. aastal 25. kohal2009. aastal 2. kohal

Keemiatööstuse TOP2013. aastal 30. kohal2012. aastal 15. kohal2011. aastal 7. kohal2010. aastal 15. kohal2009. aastal 2. kohal.

Tööstuste koond-TOP2013. aastal 296. kohal

Allikas: Äripäeva edetabelid

Praegu kaasajastab ettevõte polümeervaikude tootmist ning sellega on plaan valmis saada 2016. aastal. "See annab meile võimaluse laiendada kogu sortimenti. Kokku investeerime me aastatel 2014-2018 üle 10 miljoni euro." Hainatski sõnul oli selle investeeringu puhul abiks EASi suurinvestori toetus.

"Tänu praegustele investeeringutele saame me võtta juurde 15 töötajat. Neid inimesi me juba palkame ja õpetame välja. Kusjuures osa nendest on endised VKG ja Nitroferdi töötajad," märkis Hainatski ja rõhutas: "Meile on alati oodatud inimesed, kes tahaksid tunda, mis asi on keemia suures mastaabis."

 

Kommentaar

Tegemist on ainulaadse loaga

Sille Ader, keskkonnameti pressiesindaja:

Novotrade Invest AS esitas keskkonnaametile taotluse seoses tootmismahu suurendamisega hinnata keskkonnamõju. Tootmistegevuse laiendamistaotluse korral algatatakse keskkonnamõjude hindamine, et välja selgitada ja hinnata kavandatava tegevuse eeldatav keskkonnamõju. Lisaks looduskeskkonnale hinnatakse mõju ka inimeste tervisele ja heaolule, kultuuripärandile ning varale.

Novotrade Invest tegeleb naftakeemiaproduktide ja orgaaniliste kemikaalide tootmisega, mis baseerub pürolüüsõlide ja kergenafta termilisel ümbertöötlemisel. Kuna Eestis ei ole ühtegi teist ettevõtet, kes kasutab sama tehnoloogiat, siis tähendab see, et keskkonnaameti jaoks on tegemist ainulaadse loaga. Keskkonnainspektsioon teeb Novotrade Investi kontrollkäike kord aastas ning vajadusel kaasab sellele riskihindamise reidile ka keskkonnaameti.

Hetkel kuum