Pille Ivask • 17. oktoober 2015 kell 8:00

Uus põlvkond eelistab raha asemel paindlikku graafikut

Amazoni töötajad  Foto: epa

USAs hiljuti avaldatud uuringust selgub, et raha pole peamine, millega ettevõtted tulevasi alluvaid meelitada võiksid – töötajad nõuavad üha enam paindlikku graafikut.

Kuna Ameerika Ühendriikide majandus on tõusuteel, on ettevõtetel küllalt tegemist, et töötajaid enda ridades hoida ning vajadusel uusi töötajaid juurde palgata, kirjutab CNBC.

Sellist olukorda kasutavad töötajad iseenesest mõistetavalt ära selleks, et kõrgemat palka küsida. Värskest uuringust selgub aga, et lisaks heale palgale tahavad töötajad paindlikku ning mugavat graafikut.

Tehnoloogiafirma Modis tehtud uuringust selgub, et paindlik tööaeg on töötajate seas kõige nõutum privileeg, viimast tahtis pool küsitlusele vastanud täiskasvanutest. Muud hüved nagu tasuta toitlustus või tasustatud vanemapuhkus polnud vastanute seas eriti populaarsed.

„Inimesed on õnnelikud, kui nad saavad asjadega tegeleda siis, kui vaja,“ ütles Modise president Jack Cullen. „Ma arvan, et tööandjad saavad paindliku graafiku olulisusest aru ning see saab tulevikus olema midagi, millega töökohta töötaja jaoks atraktiivsemaks muuta,“ lisas ta.

USA tööturu septembri tulemused olid paljudele analüütikutele pettumust valmistavad, mis omakorda annab alust arvata, et töötute inimeste motiivid tööle mitte asuda on üsna eripalgelised.

Käimasolevas kvartalis peaks USA tööturu olukord kõigi eelduste kohaselt paranema. Sel nädalal avaldatud CareerBuilderi uuringust selgub, et 34 protsenti USA tööandjatest plaanib juurde lisada täistööajaga töökohti.

Kummaline olukord USA tööturul on kaasa toonud mitmeid veidraid nähtusi. Paljud ettevõtted kurdavad, et neil on raske leida andekaid eksperte, samal ajal pole neile pakutav palk tõusnud.

Express Employment Professionalsi andmeil on töötajate jaoks põhiküsimus siiski palk. Kui tööotsijate käest küsiti, mis takistab neid töökohta vastu võtmast, märkis 61 protsenti ära töötasu, 42 protsenti vastanutest tõi välja töögraafiku osatähtsuse. Kui inimestelt päriti, missugused faktorid on nende jaoks tähtsad, et oma praegusele töökohale tööle jääda, toodi välja taas palgaküsimus, aga ka töötundide arv ning töögraafik.

Nõudlikud töötajad

Kuna töötajad on hinnas, siis sellest välja kujunenud olukord, kus üks osapool, kas töötajad või tööandjad, peab järele andma. Eksperdid ennustavad, et järeleandmisi teevad tööandjad ning seda mitte palga, vaid paindliku graafiku osas.

„Palk on alati probleemiks, ent 1980.-2000. aastatel sündinud inimesed peavad oluliseks hoopis paindlikku tööaega,“ lausus Express Employment Professionalsi juht Bob Funk.

Cullen lausus omalt poolt, et töötajate teadlikkus on tõusnud, mistõttu julgevad nad üha enam oma ülemuselt nõuda võimalust lahkuda kontorist varem ning töötada hoopis kodus. Selliste võimaluste pakkumine saab tema hinnangul olema tulevikus oluline märksõna, eriti nooremate töötajate puhul.

„Me teame, et paljudel eksperditeadmisi nõudvatel aladel on suur nõudlus, mistõttu ei saa aina juurde ja juurde maksta. Mingil hetkel peab tööandja muutuma loominguliseks,“ lausus Cullen.

Lisaks selgub, et töötajate surve USA tööturul avaldub mitmel teiselgi kombel. Kui majanduskriisi tingimustes olid inimesed nõus töövõimaluse nimel kolima üsna kergekäeliselt, siis nüüd kolivad töötajad üksnes siis, kui palganumber tõuseb märgatavalt. 85 protsenti küsitletutest vastas, et nad oleksid nõus elukohta vahetama, kui nende palk tõuseks enam kui 35 protsendi võrra.

Cullen hoiatas, et personaliosakonnad pole tööturu uutest tuultest veel aru saanud. Tema hinnangul on Ameerika tööandjad jätkuvalt töötajate suhtes väga valivad ning lähtuvad vanadest ja konservatiivsetest meetoditest.

„Me elame huvitaval ajal. Eksperttööjõu järele on suur nõudlus, samas on tööandjad veel väga valivad, keda nad oma ridadesse võtavad,“ võttis Cullen kokku.  

Hetkel kuum